Koncuk: Öğretmenlere yapılan haksızlıktır

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk; kadrolu öğretmenlerin 11.84 TL, sözleşmeli öğretmenlerin de 9.77 TL ek ders ücreti alacağını söyleyerek "Her ikisinin ücreti de düşük. Ancak...

10 Temmuz 2017 - 13:48

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk; kadrolu öğretmenlerin 11.84 TL, sözleşmeli öğretmenlerin de 9.77 TL ek ders ücreti alacağını söyleyerek "Her ikisinin ücreti de düşük.

Ancak... Her ikisi de aynı işi yapan öğretmenlerin sözleşmeli veya kadrolu diye ayrılması kocaman bir ayıptır" dedi.

Genel Başkan açıklamasında sözleşmeli öğretmenlik, 4-C, 4-B gibi uygulamaları eleştirdi.Koncuk şunları kaydetti: "Kadrolu öğretmenler 11.84 TL ek ders ücreti alırken, sözleşmeliler 9.77 TL ek ders ücreti alacak.Her ikisinin ücreti de düşük.

Ancak... Her ikisi de aynı işi yapan öğretmenlerin sözleşmeli veya kadrolu diye ayrılması kocaman bir ayıptır. Hem hukuken hem vicdanen ayıptır.Aslında bu ayıp sadece öğretmenlerle ilgili değil. 4 C liler, 4 B liler, tüm sözleşmeli çalışanlar bu ayıbın sıkıntısını yaşıyorlar.

Bir hukuk devletinde aynı işi yapan insanlara farklı hukuki normları uygulamak,farklı ekonomik haklarla ayrımcılık yapmak ayıbın da ötesinde.Sözleşmelilik ayıbına kanunen kılıf bulabilirsiniz,gerekçeler öne sürebilirsiniz ancak hiçbir vicdan ve akıl sahibine kabul ettiremezsiniz.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Vatandaş
    4 ay önce
    Bir insaat düşünün iki işçi ayni isi yapiyor ayni derecede yipraniyor fakat biri digerinden cok daha fazla hakka sahip..sozlesmeli ve kadro ogretmenlikte bu örnekteki gibidir..dinimize sigmaz bu haksizlik
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muğla'da deprem
Muğla'da deprem
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası