Koncuk: BES kesintisini doğru bulmuyorum

İsmail Koncuk, bu ay itibariyle hayata geçen Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) ilişkin değerlendirmelerde bulundu

08 Nisan 2017 - 09:43

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, bu ay itibariyle hayata geçen Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
"İstek dışı kesintiyi doğru bulmuyoruz" diyen Genel Başkan Koncuk, "Maaş dışında, ek ders, fazla çalışma ücreti, ek ödemeler, döner sermaye neden emekliliğe sayılmaz? diye sordu. 

 
Genel Başkan İsmail Koncuk; 

"BES bu ay itibarıyla 45 yaşını geçmemiş tüm kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde başlıyor. Maaşlardan %3 oranında kesinti yapılacak. 

2 ay içinde BES'ten çıkılabilecek cayma hakkı var ancak yararımıza olduğu iddia edilse de istek dışı kesinti yapılmasını doğru bulmuyoruz. 

BES'i kurgulayanlar 2.emeklilik olarak açıklıyor ancak mevcut emeklilik sisteminde yaşanan aksaklıklar dile getirmemize rağmen düzeltilmiyor. 

Türkiye Kamu-Sen olarak yıllardır söylüyoruz, maaş dışında, ek ders, fazla çalışma ücreti, ek ödemeler, döner sermaye neden emekliliğe sayılmaz? 

Tüm bunlar emekliliğe sayılmış olsa ki, hiç bir mantıklı karşı duruş yok, memurlarımızın emeklilikte rahat bir nefes alması sağlanabilir. 

Yıllardır savunduğumuz 30 yıl üstü çalışma süremiz çok şükür AYM kararı ile hayata geçti,  o halde mantıksız karşı duruşun bir anlamı yok" dedi.
KAYNAK KAMUAJANS

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"