Koncuk'tan flaş ''öğretmene performans değerlendirmesi'' açıklaması

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk öğretmenler için uygulamaya konulması planlanan performans değerlendirme sistemine ilişkin çok önemli bir açıklama yayınladı. Koncuk MEB tarafından valiliklere gönderilen yazıyı da paylaşarak bu sisteme ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Koncuk'tan flaş ''öğretmene performans değerlendirmesi'' açıklaması
24 Ekim 2017 - 23:51 - Güncelleme: 24 Ekim 2017 - 23:59

Koncuk'un açıklamaları ve belge: ''MEB tarafından ekteki yazıyla 12 ilde performans değerlendirmesi için pilot uygulama yapılacağı belirtilmektedir.Bu kaosun ayak sesidir. Güya bu yöntemle yöneticilerin,velilerin,öğrencilerin ve öğretmenlerin birbirine not vermesiyle öğretmenlerin performansı hesap edilecekmiş.

MEB bunu, şuan pilot uygulama olarak başlatsa da, çıkarılan strateji belgesine dayanan sistem MEB bünyesinde ciddi sıkıntılar yaratacaktır.

Bir öğretmenin eğitim öğretimdeki performansını ölçmek için önce bunu ölçebilecek donanıma sahip olmak gerekir.Bu donanım kimde var? Ayrıca öğretmenlerin başarısı ya da başarısızlığı bir tek parametreye bağlı değildir.Başarı çevresel etkenlerle birlikte düşünülmelidir. Burada öğretmenin başarısı, öğrenci başarısı ile ölçülecekse, aile, kültürel çevre öğretmen etkisini doğrudan etkileyen önemdedir. Öğretmen performansı sadece öğretmen bilgisi ya da sadece öğrenci başarısı ile ölçülebilecek bir şey değildir.Bu iddia dahi edilemez. Kaldı ki,adam gibi bir yönetici atama sistemi kurgulayamayan,yurt sathında belli düzeyde bir eğitimi dahi başaramayanlar  ne yapmaktadırlar?

MEB öğretmenler arasında torpili dahi önlemekten uzak bir anlayışla öğretmenin hangi performansını ölçme iddiasında bulunabilir?Akla zarar! Siz önce öğretmeni ne yaparım da daha huzurlu kılarım, motivasyonlarını artırırım diye düşünün ve önce MEB'in performansı kaygısına düşün. Buradan tüm üyelerimize duyuruyorum,öğretmeni birbirine hasım yapacak bu performans oyununu biz oynamayacağız.

Gerekirse eylem kararı alırız. Pilot uygulamanın genişlemesi halinde, meslektaşıma performans notu vermiyorum, ya da meslektaşımın performansı 100'dür eylemi yaparız.

Bu anlamsız, Türk milli eğitimine hiç bir yararı olmayan,öğretmeni öğrenciye değerlendiren ucube performans sistemini kökünden reddediyoruz.''


Bu haber 5028 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort