Kodlama'dan sonra yepyeni bir ders daha

Önümüzdeki Sene Yeni Bir Ders Geliyor. Milli Eğitim Bakanı (MEB) Nabi Avcı, MARSEV tarafından düzenlenen Mardin Artuklu Üniversitesi programında önümüzdeki seneden başlayarak okullarda seçmeli olacak

26 Mart 2016 - 13:27

Milli Eğitim Bakanı (MEB) Nabi Avcı, MARSEV tarafından düzenlenen Mardin Artuklu Üniversitesi programında önümüzdeki seneden başlayarak okullarda seçmeli olacak “şehir kültürü” dersleri verilmeye başlanacağını belirtti.

Daha önceden de Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal tarafından yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı ile “şehir” dersi diye bir ders konulması üzerinde çalıştıklarını belirtmişti. Bakan Ünal açıklamasında her çocuğun kendi doğduğu şehri tanıması, öğrenmesi, benimsemesi ve sevmesi için bu dersi koymak istediklerini belirtmişti.

Ayrıntıları önümüzdeki günlerde göreceğiz, Öğretmenler İçin olarak sizlerle paylaşacağız.

MAAŞLARA 381 LİRA ZAM TIKLAYINIZ

Şehir Kültürü, Şehir Kimliği Nedir?
Şehir Kültürü veya Şehir Kimliği şehir  bünyesinde yaşayan insanlarca, ortak bir paydaya istinaden üretilen maddi veya manevi değerlerin oluşum sürecidir. Burada önemli olan kente dair bir bellek oluşumu ve üretilen kültürel çıktıların kentli insan vasıtasıyla anlamlanıyor oluşudur. Bir başka görüşe göre ise kent kültürü, gelenek ve görenekleri farklı, değişik kültürlerden gelen kişilerin, bireysel hak ve sorumluluklarının bilincine vararak, yaşadıkları kente özgün görgü ve nezaket kuralları çerçevesinde bir arada yaşama kültürüdür. Kent kültürünü en çok etkileyen faktörlerin başında o kentin fiziksel, sosyo-ekonomik, kültürel ve tarihsel özellikleri gelmektedir.

Eyleme katılan 3 okul müdürü ve 6 müdür yardımcısı görevden alındı TIKLAYINIZ

Şehir kimliğini kavramı aynı zamanda o kentte ikamet edenlerin yaşadıkları yere yükledikleri anlamlandırma ve değerler kümesi olarak de nitelendirilebilir. Örnek vermek gerekirse Vatikan şehri bir din kenti iken, New York şehri Özgürlük Heykeli ve gökdelenlerle özdeşleştirilir; Paris denince kültür şehri ve Eyfel Kulesi, İstanbul denilince Ayasofya veSultanahmet Camii akla gelmektedir.

Kaymakam yapıyorsa öğretmen neden yapmasın TIKLA OKU

Öğretmenim öğrenciye sakın dokunma TIKLA OKU

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
FETÖ'den aranan öğretmenin Japonya'ya kaçtığı belirlendi
FETÖ'den aranan öğretmenin Japonya'ya kaçtığı belirlendi