Koçlukta Etik” Çalıştayı Yapıldı/ EMCC Türkiye & Association for Coaching (AC)

Avrupa Mentorluk ve Koçluk Kurulu (EMCC) Türkiye ve Association for Coaching (AC) iş birliği ile hukuki boyut, akademik çalışmalar, global yaklaşımlar ve etik vakaların ele alındığı “Koçlukta Etik” Çalıştayı gerçekleştirildi.

Koçlukta Etik” Çalıştayı Yapıldı/ EMCC Türkiye & Association for Coaching (AC)

Avrupa Mentorluk ve Koçluk Kurulu (EMCC) Türkiye ve Association for Coaching (AC) iş birliği ile hukuki boyut, akademik çalışmalar, global yaklaşımlar ve etik vakaların ele alındığı “Koçlukta Etik” Çalıştayı gerçekleştirildi.

Koçlukta Etik” Çalıştayı Yapıldı/ EMCC Türkiye & Association for Coaching (AC)
01 Kasım 2018 - 11:11

İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent’te yapılan çalıştaya, Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen koçlar ve mentorlar katıldı. Programın ilk oturumunda “koçlukta etiğe giriş” niteliğinde etkileşimli sunum ve vaka çalışması yapılırken,ikinci oturum panel formatında yürütüldü. Çalıştayda koçlar ve mentorlar için sorumluluk nerede başlıyor ve nerede bitiyor, riskler neler, kontrat yönetimi nasıl yapılmalıdır, iç koçlukta etik sorunlar nelerdir; gibi soruların cevapları arandı.

Koçluğun bilimsel standartlara oturtulması, doğru şekilde tanıtılması ve koçlara destek olunması konusunda Türkiye’de birçok çalışma yürüten ve gençlere gönüllü koçluk projeleri gerçekleştiren Association for Coaching’in (AC) Türkiye Başkanı Umut Ahmet Tarakcı,etik olmanın dürüst olmaktan ve yasalara uymaktan daha fazlası olduğunu söyledi.Tarakcı;Yasal düzenlemelere uyum, menfaatler ve çıkar çatışmaları, meslek sahibinin mesleki yetkinliği, mesleğin korunması, geliştirilmesi ve kalite sorumluluğu, etik problemlerin kökenleri arasında yer alıyor. Bu etik problemleri çözmek için öncelikle şu sorulara cevap aramak gerekiyor. Koç-müşteri ilişkisinde üç kontrat net mi, (Yazılı kontrat, psikolojik kontrat, hedef kontrat), seansların akışında bu üç kontratta değişiklik olursa ne yapabilirim, müşterinin beklentisini karşılayacak yetkinlikte miyim, müşterimle çalışmamdan etkilenebilecek taraflar kimler ve benim bu ilişkide taraflarla ilişkim nasıl olmalı, koçluk süreci boyunca karşıt transferans yapma olasılığımın olduğu konular neler ve bununla ilgili nasıl önlem alacağım…gibi” dedi.

Vaka çalışmasında, aktarılan vaka örneği üzerinde katılımcılar önce gruplar halinde çalıştı, sonra da katılımcıların soru ve yorumları ile uzmanların görüşleri doğrultusunda konu detaylıca tartışıldı.

Panelde, etik-ahlak farkı, kanunların bu düzlemde nerede yer aldığı, iç koçlukta koçun etik duruşunun ilişkiler açısından önemi ve etik mesele-etik ikilem farkı ele alındı.

Avrupa Mentorluk ve Koçluk Kurulu (EMCC) Türkiye Başkanı Evrim Cabbaroğlu ise koçlukta etiğin ilerlemesi için en önemli mekanizmanın “koçluk süpervizyon”u olduğunu vurguladı.Türkiye’de süpervizyon çalışmalarını yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyleyenCabbaroğlu; “Koçluk süpervizyonu, müşteri, mentor ve koçun arasındaki ilişki dinamiğinde, neler olduğunun birlikte keşfedilmesi sürecidir. Koçun ve mentorun süpervizyon sırasında nasıl etkileşime geçtiği, genel anlamda organizasyonel sistemde nelerin yaşandığı konusunda bize fikir verir” dedi. EMCC Dünya Başkanı Rıza Kadılar’ın çalıştayda paylaştığı, uluslararası etik anket sonuçlarının raporunu aktaran Cabbaroğlu şöyle konuştu: “ Koçluk ve mentorluk öncelikli olarak bir yardımcı hizmettir. Koçların, müşterilerinin hedeflerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için yetkinlik, etkinlik ve esnekliğe sahip olmaları ve bunu sürdürmeleri gerekmektedir. Bazı durumlarda, stres ve hatta duygusal tükenmişlik potansiyel olarak ortaya çıkabilir. Koçluk oturumlarına verdiği yanıtları izlemek ve bu süreçte kendi refahını korumak, koçun etik sorumluluğudur. Sonuç olarak, koçun pratiğinden ortaya çıkan sorunları önceden tahmin edip yönetebilecek düzenli denetim önemlidir. Denetim, “bir süpervizörün yardımı ile bir koçun, hem müşteri sistemini, hem de müşterinin koçluk sisteminin bir parçası olarak daha iyi anlaşılması için katılabileceği ve böylece, onların işlerini dönüştürüp kendi zanaatlarını geliştirebileceği süreçtir.”

21 -22 Kasım tarihlerinde yapılacak olan EMCC Türkiye Mentorluk, Koçluk ve Süpervizyon Konferansında birbirinden değerli konuşmacı katılacak ve koçların, mentorların gelişimine destek olacak süpervizyon uygulamaları anlatılacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum