Tüketiciler taleplerini, bankalara yaparak, bankaların müşterilerinin finansal geçmişini analiz ederek, uygulamaya koyduğu bilinmektedir. Elbette ki kredi sicili kötü olanlar, bu konuda pekte başarılı sonuçlar ile karşılaşamıyorlar. Ancak, bazı bankalar, kredi sicili kötü bile olsa, bazı müşterilerine birkaç kriter sunarak, yardımcı olmayı hedeflemektedir.
Fakat tüketiciler, geçmiş dönemlerde bankalar ile finansal işlemlerinde pek çok farklı sorun yaşamış olabilmektedir. Mesela, kredi kartlarının asgari tutarlarını 3 ay boyunca ödememesi, yasal takibin başlatılması konusunda en önemli etkendir. Hatta her ay asgari tutarı zamanında bile ödeseniz, maalesef kredi notlarınız düşecektir. Bu da bankanız ile oluşan işlemlerde, sizlere sicil bozukluğu olarak karşınıza çıkabilecektir. Bunların yanı sıra, ödemelerinde gecikmeye düşen kişiler için, KKB kredi sicili kotu olana kredi veren bankalar da bulunsa da bazı kriterleri taşımak gerekmektedir.

Ne yapmalıyım?
Kredi alabilmeniz için, ilk olarak herhangi bir bankadan yasal takibinizin olmaması gerekiyor. Yani, A bankasından bir kredi alacak bile olsanız, A bankası ile finansal durumunuz iyi bile olsa, B bankası ile oluşmuş olan finansal sorun, bunları etkileyecektir. Bundan dolayı ilk olarak yasal takibinizin olmaması gerekiyor. Böylelikle diğer kriterler sağlanarak, kredi alabilmeniz mümkün olabilir.
Teminat göstermeniz gerekiyor
Sizlerin, banka sicili kötü olmasından dolayı, kredi alabilmek istediğiniz durumlarda, banka teminatlı olarak almanız gerekecektir. Bunların en başında, kefil gösterimi gerekmektedir. Banka işlemlerinde iyi bir finansal geçmişse sahip olan bir kişi kefil gösterilirse eğer, kredi imkânlarından yararlanmak daha kolay olacaktır. Bunların yanı sıra, Ev, taşıt, arsa ya da diğer taşınmazları da ipotek ederek, kredilerden faydalanabilirsiniz. Fakat kredinin zamanında ödenmemesi halinde, ipotek gösterilen taşımaz, banka tarafına geçecek olup, elinizden kaybetme gibi sorunların da ortaya çıkabilmesi mümkündür.
Sizlere sicili kötü olanlara kredi veren bankalar ile iletişime geçerek, ipotek gösterme şeklinde, sizlere sunulan ihtiyaç, konut ya da taşıt kredilerinden faydalanabilirsiniz.