Kız çocuklarına eğitim yasağı ile savaşan kadın

Afganistan'da Taliban'ın kız çocuklarına getirdiği eğitim yasağı ile savaşan gizlice okullar açıp binlerce kız çovuğunu eğiten Sakena Yacoobi, eğitimin nasıl bir değişim yarattığını anlatıyor.

04 Mart 2017 - 08:44 - Güncelleme: 04 Mart 2017 - 08:51

Ülkesi Afganistan Rusya tarafından işgal edildiğinde Sakena Yacoobi, ABD’de doktorluk eğitimini sürdürüyormuş. Ailesini mülteci kampından kurtararak ABD’ye güvenliğe getirmeyi başarak Yakubi ülkesi için kolarını sıvamış ve Afganistan’da kız çocuklarına eğitim vermek için öğretmenler yetiştirmiş ve okullar açmış.

Yakubi TED konuşmasında Afganistan’da başlattığı eğitim seferberliğini Taliban ile olan tehlikeli yüsleşmesini ve eğitimin insanları nasıl dönüştürdüğünü anlatıyor.

Taliban Afganistan’da kadınların eğitimini yasakladıktan sonra Sakena Yacoobi gizlice okullar kurarak binlerce kızı ve erkeği eğitti. Bu heyecan verici ve eğlenceli konuşmasında bize tehdide uğradığı zamanlardan nasıl kurtulduğunun ağızları açık bırakan hikayesini ve çok sevdiği ülkesini yeni baştan yaratabilmek için geliştirdiği vizyonunu anlatıyorSAKİNE YAKUBİ KİMDİR?

Herat, Afganistan doğumlu Sakine Yakubi, 1995’te kurduğu Afgan Eğitim Enstütüsünün yöneticisidir. Kadınlar ve çocuklar için yaptığı çalışmalarla tanınmıştır ve özellikle eğitim çalışmalarıyla nedeniyle dünya çapında pek çok ödüle layık görülmüşyür. Bunların arasında 2013 OPUS Ödülü, eğitim dalında 2015 WISE Ödülü, yine eğtiim dalında Harold W. McGraw, Jr ödülü bulunuyor.


kaynak SÖZCÜ


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Star yazarı bile 'FETÖ' mağduriyetlerine isyan etti!
Star yazarı bile 'FETÖ' mağduriyetlerine isyan etti!
İşçi minibüsü TIR'a çarptı, çok sayıda yaralı ve ölü var
İşçi minibüsü TIR'a çarptı, çok sayıda yaralı ve ölü var