Kişisel Blog Açmak ve Kurmak

Kişisel blog açmak internette son senelerin en popüler işi haline gelmiştir.

Kişisel Blog Açmak ve Kurmak
08 Ocak 2020 - 18:46

Kişisel blog açmak internette son senelerin en popüler işi haline gelmiştir. Kişisel blog ile para kazanmayı hedefleyen bir çok kişi vardır. Fakat büyük bir çoğunluk açısından bu iş hobinin ötesine gidememektedir. Kişisel blog açmak ve kurmak genelde basit bir süreç olmasına rağmen, arama motorlarında ön sıralarda çıkabilmek tam aksine iyice zorlaşmıştır.

Blog açmak için WordPress, Blogspot ve Blogger gibi internette bedava hizmet veren bir çok site bulmak mümkün. Bu sitelere üye olup, içerik üretmek ve yayınlamak çok basit ve hızlı bir süreç. En büyük sıkıntı içeriğin Google, Bing veya Yandex’in arama sonuçlarında iyi pozisyonlarda çıkamaması. Bu da doğal olarak yazarların moralini bozan ve kısa sürede şevkini kıran bir durum. İçeriğin kopya olmaması, eşsiz ve ilgi çekici olması arama motorları açısında şart ve bu da herkesin rahatlıkla yapabileceği bir iş değil. Blog açan kişide yazarlık meziyeti bile olsa bu kişinin bilmesi gereken çok önemli teknik konular var.

İçeriğin Konusu

Kişi aklına gelen her şey hakkında bir şeyler yazıp kişisel blog sayfasına koyabilir fakat üretilen içeriğin bir pazarı olup olmadığını bilmesi gerekmektedir. Mesela ben bu yazıyı yazarken bu konu hakkında Google Adwords’de bir araştırma yaptım. Bu sayfaya Google’dan gelmesiniz altında kişisel blog açmak ve kurmak ile ilgili bir çok kişinin konuya olan ilgisi yatmaktadır. Yani bu konun bir pazarı var. Eğer “Örümcekler neden Red Bull içmiyor?” diye bir yazı yazmış olsaydım, hiç pazarı olmayan bir konu seçmiş olurdum.

İlgi çekici bir konun bir dergi de yayınlanması mantıklı olabilir ama internet dünyasında bu tür konuların sosyal medyada promosyonu yapılmadan bulunabilirliği ne yazık ki yoktur. İnsanlar öğrenmek istediği konuları arama motorlarına yazdığı için, başlangıçta içeriğin konusunu araştırmak ve belirlemek çok önemlidir. Bu yüzden de pazarı olan konular hakkında yazı yazmanız gerekiyor. Peki bu durumun farkında olan bir çok kişi yok mu?

İçeriğin Öne Çıkması

Blog açmak ve kurmak gerçekten beş dakikalık bir iş haline geldi. Pazarı olan içerikler üretmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Fakat bir konu popüler ise genelde rekabet de fazladır. İçeriğin arama sonuçlarında öne çıkması başlı başına bir SEO (arama motoru optimizasyonu) konusu olduğu için göreviniz artık yazarlıktan çıkıp, mühendisliğe dönüşmeye başlıyor. SEO, blog açan kişilerin şevkini kıran, doğru düzgün bir tekniği olmayan ve de birden fazla karmaşık tekniğin uygulanması gereken bir konudur. İçeriğin arama sonuçlarında iyi pozisyonlarda çıkmaması blog sahiplerinin emeğinin karşılığını alamaması anlamına geliyor. SEO hakkında bilgi sahibi olmayan bir blogger işini tamamen şansa bırakmıştır.

* SEO konuları hakkındaki yazılarımızı okumanızı ve arama motorlarının işleyişi hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ediyorum.

Blog Kurmak Ne Kadar Zor?

Bir blog kurmak başlangıçta basit bir iş olarak görünse de komplike bir konu haline gelebilir. Sosyal medya ve SEO ile ilgili yüklenilmesi gereken eklentiler, teknik bilgisi olmayan kişiler için biraz sıkıntılı olabilir. Facebook, Twitter, Google Analytics ve Google AdSense ile entegrasyon yapabilmek genellikle teknik bilgisi olan kişiler için bir iki dakikalık işler. “Ben sadece siteme yazı yazarım ve teknik konulara girmem” demek blog sahibi için kısaca intihar etmek. Ben bu işi sadece kişisel bir hobi olarak görüyorum diyorsanız problem yok.

Blog Açmak ve Paylaşımın Önemi

Kısaca toparlamaya çalışırsam blog açmak sadece yazı yazmakla sınırlı kalmamalıdır. Yazıların sosyal medyada ve farklı sitelerde paylaşımı gerekmektedir. Genellikle yazıları paylaşma taraftarı olmayan bir internet kitlemiz olduğunu unutmayın. Bu blog açan kişiler açısından gerçekten üzücü bir durum oluşturuyor. Yazılarınız paylaşılmazsa popüler konularda yukarı çıkma şansınız hemen hemen hiç kalmayacaktır. İsterseniz dünyanın en iyi yazarı olun ve müthiş bir yazı çıkarın, arama motoru sizi umursamayacaktır. Paylaşımı olmayan içerik tüm arama motorlarının gözünde önemsizdir. Yazdığınız içerikleri Facebook, Twitter ve Google+ hesaplarınızdan paylaşmanız ve de birilerine paylaştırmanız mutlaka gereklidir.

Bu haber 15027 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum