Kış saati uygulamasına geçilmemesinin sebebi

Kış saati uygulamasına bu sene değişiklik yapılarak uygulamaya geçilmedi. Neden geçilmediği ise herkes tarafından oldukça merak ediliyordu.

03 Ekim 2017 - 18:34 - Güncelleme: 03 Ekim 2017 - 18:36

Enerji Verimliliği Ödül Töreni'nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yaz saati düzenlemesiyle ilgili olarak "Danıştay'ın dünkü kararını açıkçası, esas yönüyle hiçbir etkisi yok. Usul ile ilgili olarak düzenleme yapılacak, yaz saati uygulamasında aynı istikamette devam edeceğiz. Bu yaz saati uygulaması ile Türkiye'ye büyük katkı sağladık. Yaz saati uygulaması ile enerji bağlamında her konuda geçen sene 540 milyon liralık tasarruf sağlamışız" dedi.

Bu habere karşılık EĞİTİM-İŞ Antalya Şube Başkanı Fatin ILTAR, yaz saatinin kalıcılaştırılmasıyla enerji tüketiminde tasarruf yerine israf ortaya çıktığını, bunu ortadan kaldırmak için kışın yaz saati uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. 

Fatin İltar'ın açıklaması:

Elektrik Mühendisleri Odasınca yapılan araştırma ve açıklamada, sanılanın aksine elektrik tüketimi 2016-2017 'de aylık elektrik tüketim artışlarının yaz saati uygulamasının kalıcılaştırılması ile enerji tüketiminde tasarruf sağlamadığını görülmüştür.

2016 ve 2017 yılının ilk aylarında gereksiz bir elektrik tüketimi yaratıldığı görülürken bir önceki yılın aynı ayına göre elektrik tüketim artışları hesaplandığında; 2016 yılının Kasım ayında yüzde 6.66; Aralık ayında yüzde 5.97 elektrik tüketim artışı kaydedildiği belirlenmiştir. Aralık 2016 ve Ocak 2017`de Türkiye`nin elektrik ihtiyacının karşılanamadığı doğalgaz ve elektrik üretim krizi yaşanmıştır. Bu nedenle bu aylardaki tüketim artışları, elektrik verilemediği için baskılanmıştır. Buna rağmen elektrik tüketim artışı Ocak 2017`de de yüzde 5.75 olmuştur. Artış oranı Şubat 2017`de yüzde 6.22, Mart 2017`de ise yüzde 6.43`e ulaşmıştır. Bu israfın önüne geçilmeli ve ülkemiz coğrafi yaşantısı göz önünde bulundurularak kış saati uygulamasına geçilmelidir.

EĞİTİM AJANSI

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kadın eğitim yöneticileri neden atanamıyor ?
Kadın eğitim yöneticileri neden atanamıyor ?
MEB'den güzel haber: Öğretmenler Avrupa'ya gönderiliyor
MEB'den güzel haber: Öğretmenler Avrupa'ya gönderiliyor