Kış Kıyafeti Uygulaması Bugün İtibari ile Başladı

15 Mayıs 2019’da başlayan yaz kıyafeti uygulaması bugün itibari ile bitti. Kış kıyafeti uygulaması 14 Mayıs 2020’de sona erecek.

Kış Kıyafeti Uygulaması Bugün İtibari ile Başladı
16 Eylül 2019 - 09:51

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik ile, kamu çalışanlarının kılık ve kıyafetlerinin nasıl olacağına dair usul ve esaslar belirlenmiştir. Erkek memurlar için kravat takma zorunlu hala getirilmiş, fakat yaz döneminde kravat takılmayacağına dair bir genelge yayımlanmıştır. Üniforma giymek zorunda olan memurların ise kurum ve kuruluşlarının özel yönetmeliklerinde belirtilen usul ve esaslara uyma mecburiyetinde oldukları bu yönetmelikte açıkça belirtilmiştir.

Devlet memurları, kanun tüzük ve yönetmeliklerin öngördüğü kılık ve kıyafet kurallarına uymak zorundadır. Bilindiği üzere bu kurallara uymayanlara uyarı cezası, bu durumun tekrarı halinde kınama cezası verilmektedir. Düzenlenen 26 Mayıs 2007 Tarih ve 26533 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan genelgeye göre, ‘‘Yaz döneminde personelin kılık, kıyafeti 15 Mayıs- 15 Eylül tarihleri arasında uygulanır. Yaz kıyafetleri ile ilgili hususlar bakanlık merkez teşkilatında ilgili Bakanlarca; illerde, yapılan hizmetin mahiyeti ve çalışılan yerin iklim ve coğrafik özellikleri göz önünde tutularak Valilerce tespit edilir.’’ denilmektedir. Bu genelgenin yayınlanma sebebi havaların ısınması ile birlikte daha ince ve rahat kıyafetlerle çalışmanın, memurların işlerine daha iyi motive olmalarını ve çalışma performanslarını arttıracağı düşüncesidir.

Bu haber 533 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort