Kılıçdarığlu saldırının ardından ilk canlı yayında

İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları:

27 Ağustos 2016 - 11:01

İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları:

Saldırının ardından AK Partili gencin yaptığı klip

Son derece memnun oldum. Oldukça güzel. Yürekten kutluyorum. Siyaset kültürü bir uzlaşma zemini üzerine oturmalı. Muhalefetin her söylediği yanlış iktidarın her söylediği doğru algısından kurtulmamız lazım. Akıl akıldan üstündür. Bu ülke hepimizin. Bu ülkenin sorunlarını aşması terörü bitirmesi bizim en büyük arzularımız. Cumhuriyet bu anlayış üzerine inşa edildi. Bu felsefeden uzaklaştıkça hep başımız belaya girmişti. 

Saldırı anından neler yaşandı?


Arkasından tekrar bir çatışma oldu. Koruma bir roketatar galiba füze ile bize saldırı olabileceğini oraya ateş ettiğini onu vurduğunu söyledi. uzun süre beklemeninin bize riskli olduğu ifade edildi ve bir zırhlı araç geldi ve Şavşat'a yakın bir yere gitmemiz gerektiği söylendi. Jandarmaya ait bir araç. Çatışmalardan bir süre sonra geldi . Oradan karayollarının bulunduğu bölgeye gittik sonra orada sayın cumhurbaşkanı ve başbakan aradı. İilk arayan Efkan Ala bey oldu. Her türlü önlemi aldıklarını ifade etti. Diğer bakanlar, genel başkanlar aradı. HDP de aradı. Selahattin bey ben Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeyim yeni duydum dedi. Arkasından bize karayollarının bulunduğu yerin de güvenlikli olmadığı söylendi. Bunun üzerine güvenlik güçleri oradan ayrılıp Şavşat'a gidelim dediler ve Şavşat'a kaymakamlığa gittik.

Bir süre sonra Efkan bey tekrar aradı ve helikopter tahsis etitklerini ifade ettiler. Biz tabi Ardanuç'a gitme kararlılığımız vardı helikopteri kullandık ve Ardanuç'a gittik. Ardanuç'ta mitigimizi yaptık oradan Artvin programımız vardı fakat gecikme fazla olduğu için uçağı kaçırmayalım diye Erzurumdan Ankara'ya döndük.

'Odanın ışığını kapatın' uyarısı

15 Temmuz sonrası beni suikast yapabilecekleri konusunda uyarmışlardı. Yenikapı mitingi sonrası bana gelen istihbaratta; her zaman oturduğunuz odanın ışığı açık kalsın. Siz diğer odada oturun ama elektriği açmayın. Daha sonra İçişleri Bakanlığı'ndan arandı. Koruma sayısı arttırıldı.

Ardanuç'a giderken daha önce görmediğim uzun namlulu silahları gördük. PKK, anamuhalefet partisinin bir suikaste kurban gitmesi Türkiye'yi daha fazla karıştıracaktır diye düşünmüş olabilir.

Hakan Fidan aradı mı?

Hakan Fidan'dan bir uyarı almadım. Sadece İçişleri Bakanlığı Müsteşarı'ndan.

"Demirtaş terörü lanetledi"

PKK Türkiye'nin çıkarlarını savunan bir örgüt değil. Kendi hedefleri var. Daha istikrarsız bir ortam yaratmak için terör eylemlerinde bulunuyorlar. Teröre karşı bütün kesimler biraraya gelmeli. Terörden hepimiz şikayetçisiyiz. Selahattin Bey beni arayıp geçmiş olsun dileğinde bulunduğunda 'terörü lanetliyoruz' dedi. Bu çok önemli. 

Terörle mücadele edilirken yurttaşın zarara uğramaması en büyük arzumuz. Kullandığınız dil de kucaklayıcı olması lazım. Bir nefret söylemi içinde belli grubu dışlarsanız bu duygusal kopuş yaratabilir. Hangi kimlikten olursa olsun bizim insanımızdır. İnanç üzerinden kimlik üzerinden toplu bir suçlama ötekileştirmeyi getiriyor ve toplumda karşıtlık yaratıyor.  Eskiden kimse komşusunun etnik kimliğini sorgulmazken şimdi sorgular hale geldi. Bu çok tehlikeli. Demokratik standartları yükseltmemiz gerekiyor. Farklı düşünceleri insanlar ifade edebilmeli. Onları meşru zemine çekmeliyiz. Bize aykırı gelen Türkiye'yi yıkmaz.

Özgür Gündem ve Aslı Erdoğan

Biz ilke olarak hiçbir yayın organının susturulmasını istemeyiz. Gazetelerin televizyonların kapatılmasını doğru  bulmayız. Siyasi kararla değil ancak mahkemeler kapatabilir. Kanun hükmünde kararnamelerle kapatıldı. Yazar Aslı Erdoğan tutuklanmamalıydı sadece düşüncelerini aktardı. Bu insanların tek silahları kalem. Yazar ve sanatçılar tutuklu olduğu sürece darbe karşıtı söylemi kimse anlamaz.  

Ben 12 Mart'ı, 12 Eylül'ü gayet iyi hatırlıyorum. İki darbe döneminde bu kadar insan tutuklanmadı. DİSK ve HAK-İş kapatılmadı, faaliyetleri durduruldu kapatılması için dava açıldı, şimdi siz bir sendikayı tak diye kapatıyorsunuz. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Liseye Kayıt Uygulaması tanıtım kitapçığı yayınlandı
Liseye Kayıt Uygulaması tanıtım kitapçığı yayınlandı
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'dan ders saati süresi açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'dan ders saati süresi açıklaması