'KHK'larla ihraç edilen 52 kişi yaşamını yitirdi'

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi, KHK’larla ihraç edilen ve daha sonra hayatlarını kaybeden üyeleri Abdulhafız Filiz ve Mücahit Karataş’a ilişkin açıklama yaptı. Basın açıklamasında ihraç edilen 52 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

27 Eylül 2017 - 01:56

SES Diyarbakır Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında söz alan konuşan SES Diyarbakır Şubesi Eş Başkanı Recep Oruç, “OHAL rejimi en fazla sağlık alanını etkilemiştir” derken, hukuksuz bir şekilde ihraç edilen sağlık emekçilerinin önemli bir kısmının işsiz kaldığını belirtti. Oruç, özel sektörde daha ucuza iş bulabilenlerin de psikolojik baskı altında yaşamlarını devam ettiklerini söyleyen Oruç,  “Sağlık emekçilerinin yaşadığı sorunlar ve karşı karşıya kaldıkları saldırılar yaşamlarına mal olmaktadır. Açığa alındığı için intihar eden hekim ve ihraç edildiği için kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren sağlık emekçisi örnekleri buzdağının görünen kısmıdır” dedi. 

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, Oruç, şunları söyledi: “Kamu emekçisinin umutları ile oynayarak OHAL inceleme komisyonu diye işlevsiz ve hukuksuz bir komisyon oluşturuldu. 52 kişi bu komisyona başvuramadan yaşamını kaybetti. Bu 52 kişi içerisinde intihar edenler kalp krizi geçirenlerde mevcuttur”

OHAL’DE SAĞLIK HİZMETLERİ AKSIYOR

İhraçlar nedeniyle hastanelerde meydana gelen sorunlara da değinen Oruç, şöyle konuştu: “Başta hekimler olmak üzere uzun süre deneyim kazanmış nitelikli sağlık personelinin ihraçları ile birlikte hastanelerin bir çok biriminde yeterli sayıda personel olmaması nedeniyle sunulan sağlık hizmetlerinde aksamalara neden olmuştur. İhraçlar nedeniyle hastanelerdeki sağlık emekçilerine düşen iş yükü arttı. Örneğin hekim başına düşen hasta sayısı artarken, hastaya ayrılan muayene süresi kısalmıştır. Tüm bunların bir sonucu olarak halka nitelikli sağlık hizmeti sunumunda büyük sorunlar yaşanmış ve yaşamaktadır. Türkiye’de OHAL rejimi ile birlikte halkın sağlığında geri dönülmez, onarılmaz hasarlar oluşmuş, haksız-hukuksuz ihraçların devam etmesi durumunda daha da artacaktır.”

OHAL İNSANLARIN CANIYLA OYNUYOR

Daha sonra söz alan SES Eş Genel Başkanı Gönül Erdem, 150 bin kamu emekçisinin ihraç edildiğini ve bunun daha ne kadar süreceğinin bilinmediğini ifade ederek bu sistemin böyle sürmeyeceğini kaydetti.

OHAL sürecinde yapılan haksızlıklara dikkat çeken Erdem, şunları söyledi: “OHAL sadece insanların ekmeğiyle oynamıyor, canıyla da oynuyor. Yaşanan bu hukuksuzluklar şunu bize gösterdi ki insanların içerisine düştükleri durum ‘intiharlar, kalp krizi’ ile bir yaşam sorunu haline geldi. Yaşanan intiharların hiçbiri bu süreçten bağımsız değil. Yapılan araştırmalar ilk 9 ayda 35 intiharın tamamının OHAL sürecinde yaşanan bu psikolojik durumla ilişkili olduğunu gösteriyor. Kalp krizinin sebebi arkadaşlarımızın bu süreçte yaşadıkları haksızlık ve hukuksuzluğu kabul etmemeleri ve tüm bunların yaşamlarında yarattığı stres ve travmadır. Bu ölümlerin sorumlularının hesap vermesi noktasında bu sürecin takipçisi olacağız”
 

ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ


SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN
MEB' çok önemli hamleye hazırlanıyor
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğretmenler dikkat: Bunu yapmayın, mevzuatta yeri yok
Öğretmenler dikkat: Bunu yapmayın, mevzuatta yeri yok
Öğretmen atamaları Bakan İsmet Yılmaz'a soruldu
Öğretmen atamaları Bakan İsmet Yılmaz'a soruldu