KHK ile ihraç olanlar için CHP harekete geçti

KHK ihraçları gündemdeki yerini koruyor. CHP, OHAL kapsamında KHK'lerle ihraç edilenler için araştırma istedi.CHP, olağanüstü hal kapsamında Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilenler ve yaşanan gelişmelerin yarattığı sonuçların tespiti için Meclis araştırması açılmasını talep etti.

30 Mayıs 2017 - 14:19

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, Türkiye'nin 94 yıllık geçmişinin en karanlık günlerinden birini, 15 Temmuz 2016'da yaşadığı belirtildi.

Cumhuriyetin kuruluş amacından sapmasının bedelinin, o gün ağır şekilde ödendiği, 246 vatandaşın hayatını kaybettiği, 2 bin 193 kişinin yaralandığının anımsatıldığı gerekçede, demokrasi karşıtı bu kalkışmanın neden olduğu ağır bedeller kadar önemli derslerin çıkarılmasına da vesile olabilecek nitelikte olduğu vurgulandı.

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz'dan 5 gün sonra ilan edilen OHAL ile Türkiye'de antidemokratik uygulamaların, kural haline dönüştürüldüğü ileri sürülen gerekçede, şunlar kaydedildi: "İlk olarak 3 ay ilan edilen OHAL, uzatmalarla şu ana kadar onuncu ayını doldurmuş durumda. İlan edilme amacı; FETÖ/PDY’ye yönelik kararların gecikmeksizin alınması olarak ifade edilen OHAL döneminde geçen 10 ayda 11 KHK çıkartılarak, OHAL’in amacının dışına çıkıldı.

Söz konusu KHK'ler ile 102 bin 551 kamu çalışanının işine son verildi. Kamuda ihraçlar, sadece FETÖ/PDY ile ilişkili olduğu iddia edilen kişilere yönelik yaşanmadı; iktidarın görüşlerine destek vermeyen sendika ve sivil toplum örgütlerine üye birçok kamu görevlisinin görevi de bu yolla sona erdirildi. 25 Mayıs 2017 tarihi itibarıyla 11 adet KHK ile ihraç edilen 102 bin 551 kişi, aileleriyle birlikte düşünüldüğünde yüzbinlerce insan ciddi sorunlarla karşı karşıyadır.

OHAL döneminde başta KHK’lerle ihraç edilenler olmak üzere yaşanan gelişmelerin sosyal ve toplumsal dokumuzda yarattığı sonuçların tespit edilip, gerekli önlemlerin alınması için Meclis araştırması açılmasını arz ederiz."  kaynak kamuajans

 

YORUMLAR

 • 10 Yorum
 • Mağdur insan
  5 ay önce
  Yeter artık bu zulüm bitsin
 • Haydi artık
  5 ay önce
  Ya öldürün ya da insanı yaşatın ki devlet yaşasın.. Dayanmak gerçekten çok zor...
 • Mehmet Öğretmen
  5 ay önce
  Öğrenci vardı da biz mı gitmedik?!.
 • baskı
  5 ay önce
  ipleri sağlam almak ele ..ancak arada çürüyor ama hemen hallediyorlar.. dumatlar piyon olarak kullanılor pederler hızaya geliyor ama siyası ayak mutlak çözülecek.
 • Kayserili
  5 ay önce
  Yaa geçtim Müslümanlığı, nerede Türklük. Hani insanlık. Her tarafta sus pus olmuş insanlar. Suçluysam asın bizi bitsin bu azap..
 • Yusuf ATMACA
  5 ay önce
  Akp hiçbir şeyin aydınlatılmasını istemez. Tvler zaten her şeyi önların istediği gibi anlatıyor. Şiddete teröre net karşı olanları terörist olarak topluma kabul ettirdi. Niye mecliste araştırma yapsınlarki Önemli olan tv izlerek oy verecek insanlar suyu bulandırma chp yoksa f... olursun akıllı ol.
 • mağdur
  5 ay önce
  bence suçsuz mağdur olan insanları bu duruma sokanlar boşo boşuna oruç tutmasınlar kul hakını yedikeden sonra ne kadar ibadet etsede bence boş çoluk çocukların yetimin anne ve babaların bedualarını aldıktan sonra çıkıpta müslümanlıktan bahsetmesinler
 • Omer
  5 ay önce
  İnsanlar ne halde. Yazık insanlara iftira atanlara
 • Omer
  5 ay önce
  İnsanlar ne halde. Yazık insanlara iftira atanlara
 • Kaos
  5 ay önce
  1 milyon mağdur psikolojik olarak ve maddi engellemeler yuzunden bitmek üzere buda kaos demek ülkemiz için
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İlahiyat mezunlarına formasyon şoku
İlahiyat mezunlarına formasyon şoku
Bir ilimizde norm fazlası öğretmen ataması yapılacak
Bir ilimizde norm fazlası öğretmen ataması yapılacak