KHK ile ihraç edilenlere AİHM'den örnek olabilecek karar

15 Temmuz sonrası görevden alınan ve FETÖ ile ilişkisi olduğu iddia edilen devlet memurlarını yakından ilgilendiren bir karar AİHM'de verildi. AİHM, devletin "sadakat ve güven ilişkisi" kapsamında yaptırımlarda bulunabileceğine hükmetti.

11 Haziran 2017 - 13:56 - Güncelleme: 11 Haziran 2017 - 15:46

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) 17 Kasım 2016 tarihli "Karapetyan ve Diğerleri" kararı, FETÖ iddiaları ile kamuda açığa alınan veya işten çıkarılanlar için de emsal olabilecek nitelikte. AİHM, devletin "sadakat ve güven ilişkisi" kapsamında yaptırımlarda bulunabileceğine hükmetti.

Star'da yer alan haber şöyle:

İLİŞİKLERİ KESİLDİ

15 Temmuz darbe girişimiyle devleti tamamen ele geçirmeyi hedefleyen terör örgütü mensuplarının tespit edilenlerinin kamuyla ilişkileri kesildi. FETÖ'cülerin tasfiye edilmesinin kişi hak ve özgürlüklerine aykırı olduğu iddia edilmişti. Ancak AİHM'in geçtiğimiz yıl verdiği karar bu iddiaları boşa çıkardı. AİHM'in devletin "güvenlik" gerekçesiyle kamu çalışanlarının işine son vereceğine dair Karapetyan kararı, FETÖ'cüler için de emsal nitelikte. Emsal nitelikteki karar süreci özetle şöyle gelişti:

Ermenistan'da 2008 yılında gerçekleşen devlet başkanlığı seçimleri sonrasında, seçimlerin usulsüz olduğuna dair bildiri yayınlayan Vladimir Karapetyan, Martha Ayvazyan, Araqel Semirjyan ve Karine Afrikyan işten çıkarıldı. Dört isim yapılan işlemin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) 10. Maddesinin "ifade özgürlüğü"nü düzenleyen hükmüne aykırı olduğunu iddia etti. Konu AİHM'e taşındı.

YASAK GETİRİLEBİLİR

AİHM, 17 Kasım 2016'da hükümeti hedef alan bildiri yayınlayan Ermenistan Dışişleri Bakanlığı çalışanlarının görevden alınmasında bir aykırılık olmadığına hükmetti. AİHM, devlet memurlarının hükümeti eleştirmelerinin ifade özgürlüğü olarak değerlendirilemeyeceğine karar verdi.

Kararda, "Devletin kamu güvenliği, ulusal güvenlik ve kamu düzenini sağlamak amacıyla memurlara siyasi ve toplumsal konularda tarafsız kalma amaçlı yasaklar getirebileceği" ifade edildi.

SADADAT VE GÜVEN

AİHM, kamu görevlileri ile devlet arasında var olan sadakat ve güven ilişkisinin özellikle çoğulcu kurumlar yaratmak isteyen devletler açısından önemine vurgu yaptı. Mahkeme, devletin "sadak ve güven ilişkisi" kapsamında devletin çeşitli düzenlemeler yapabileceğine değindi.

FETÖ'CÜLERE TASFİYE

FETÖ, 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimiyle devleti tamamen ele geçirmek istedi.

Resmi amirlerinin dışında örgütsel abi veya ablalarının talimatlarıyla hareket ettikleri tespit edilen FETÖ'cüler bir bir tasfiye edildi. Bu kapsamda yaklaşık 100 bin kamu çalışanı görevden alındı veya açığa çıkarıldı. Devletin bu yaptırımları ise Türkiye'ye muhalif kesimler tarafından eleştirilerek, konunun AİHM'den döneceği iddia edilmişti.

(Star)

Öğretmenlersitesi yorumu: Ermenistan'la ilgili verilen karar ile Türkiye'de yaşananlar arasında çok fazla benzerlik bulunmamaktadır. Darbeye fiili olrak katılan darbeciler için emsal karar olabilir ancak hala ne ile suçlandığını dahi bilmediği halde açıkta olan, ihraç edilen onbinlerce kişi mevcut. Aynı şartlarda yapılan ihraçlar için örnek olması doğaldır ancak sendika, banka gibi gerekçelerle ihraç edilenlerin AİHM tarafından değerlendirmeye alınacağı kanaatindeyiz.


ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Yusuf ATMACA
  5 ay önce
  Halkı kandırmayım. Ermenistandaki durumla Türkiye deki davalar çok farklı.
 • Omer
  5 ay önce
  Kim kimden emir alıyormuş. Ne kadar karakter yoksunu oldunuz siz. İftira at birde üstüne suç ifade etti birde haber yap. Eger küfretmek haram olmasa çok şey söylenir di ya neyse.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alanlar bazında öğretmen açığı açıklandı
Alanlar bazında öğretmen açığı açıklandı
Başbakan'dan atama bekleyen öğretmenlere güzel haber
Başbakan'dan atama bekleyen öğretmenlere güzel haber