Ketojenik Diyet Nedir? Türleri Nelerdir?

Dünyaca ünlü yıldız Kim Kardashian’ın uygulayıp kısa sürede 27 kilo vermesinin ardından bir anda meşhur olan ve nedir, ne değildir diye araştırmalara neden olan ketojenik diyet, egzersiz yapmadan yağ yakımının sağlanmasıyla biliniyor.

Ketojenik Diyet Nedir? Türleri Nelerdir?
11 Kasım 2018 - 19:55
Ketojenik Diyet Nedir ?

Kilo vermek isteyen binlerce kişi tarafından merakla araştırılan ve uygulanmaya başlanılan Ketojenik diyet, yüksek oranda yağ ve protein içeren, düşük karbonhidratlı bir beslenme çeşitidir. Ketojenik diyeti uygulamaya başlayan kişilerin kanında keton seviyesi yükselir ve yaşanan bu duruma ketozis adı verilir. Kanda şeker oranı azalıp, yağ seviyesi arttığında hücreler bu yükselen ketonlardan enerji sağlar ve yakıta dönüşen yağ sayesinde diyeti uygulayan kişiler kilo vermeye başlar. Bu diyetin temel amacı vücudun enerji ihtiyacının karşılanması için yağ yakımını sağlamaktır. Aynı zamanda epilepsi ve kanser hastalarında uygulanan bu diyetin bir yaşam formu haline getirildiği gözlemlenmekte.

Ketojenik Diyet Türleri

Uzmanlar tarafından kendi içinde de 4 gruba ayrılan ketojenik diyetin vücudunuza en uygun türünü seçerek uygulayabilir ve kısa sürede kilo vermeye başlayabilirsiniz.


Zamanlı ketojenik diyet: Bu türün temel prensibi karbonhidrat alınacak zamanın iyi belirlenmesidir. Bu tür aktivite ve egzersiz yapan kişiler içindir. Bu diyet türünde 25-50 gram arasındaki karbonhidratların tüketileceği zaman olarak egzersiz yapmadan yaklaşık 1 saat önce belirlenmiştir. Egzersiz sonrasında ise gelen ilk öğünde düşük yağ oranı olan ve yüksek protein içeren besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

Standart ketojenik diyet: En sık tercih edilen ve bu yüzden internette en çok bilgi bulabileceğiniz bu diyet türünde ketojenik diyetinde temelidir. Bu diyet türünde maksimum 50 gram karbonhidrat tüketimine izin vardır.

Sınırlandırılmış ketojenik diyet: Genelde tedavi amaçlı kullanılan ketojenik diyetin bu türü özellikle kanser hastalarına uygulanır. Vücudun keton üretmesi için oluşturulan şartlar sonucu, kanser hücrelerini öldürmek hedeflenir. Bu türde ilk 5 güne kadar sadece su tüketilerek diyet sürecine başlanır ve daha sonra düşük kalorili oluşturulan listeyle gerçek diyet süreci başlar.

Dönüşüm ketojenik diyet: Genelde sporla ilgilenen kişilerin uyguladığı bu diyet türünde yüksek karbonhidrat içeren diyette uygulandığı için dönüşümlü ismi takılmıştır. Bu diyet türünü özellikle sporcuların uygulamasının nedeni hem yağ yakımı yapması hem de kas oranının artmasıdır. 
 
Bu haber 2178 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum