KESK: Katledilen Arkadaşlarımızı Unutmadık! Unutturmayacağız!

KESK 1 Mayıs Açıklaması;

01 Mayıs 2016 - 22:04

KESK 1 Mayıs Açıklaması;

1 Mayıs’larda katledilenler,  Kazancı Yokuşu’nda anıldı.

Konfederasyonumuz, DİSK, TMMOB ve TTB, 1977-89-96 yıllarında 1 Mayıs’ta katledilenleri Kazancı Yokuşu’nda andı. Anmaya, Konfederasyonumuz Eş Genel Başkanı Lami Özgen ve Şaziye Köse,  DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi İkinci Başkanı Raşit Tükel ile emek ve demokrasi güçlerinin temsilcileri katıldılar.

Anma 77 1 Mayıs’ında Taksim’de katledilen 35 emekçinin isimlerinin okunup, “Yaşıyor” sloganıyla başladı. Ardından ise konfederasyon başkanları söz aldı.

SINAV GÖREVİ BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Beko: Arkadaşlarımızı unutmadık, unutmayacağız

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Taksim’de katledilen arkadaşlarımızı unutmadık unutmayacağız” dedi. Beko,  10 Ekim Barış ve Demokrasi mitingine yapılan bombalı saldırıyı hatırlatarak “Barış güvercinlerimizin nasıl katledildiğine hepiniz tanıklık ettiniz. Türkiye’de bir korku duvarı yaratılmak isteniliyor. Bu korku duvarını yıkmak için herkesi 1 Mayıs’ta Bakırköy Özgürlük Meydanı’na, işçi cinayetlerine, taşeron cumhuriyetine, savaşa ve sömürüye karşı çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

Ayrıca, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın laiklik ile ilgili yaptığı açıklamayı kınnayan Beko, “DİSK olarak bu ülkenin bağımsız, laiklik demokratik, sosyal bir ülke olmasını istiyoruz” diye konuştu. Beko, AKP’li milletvekillerinin Meclis’te HDP’li milletvekillerine dönük saldırısı için ise “AKP tarafından muhalefet milletvekillerine siyasi linç, siyasi soykırım yapılmaktadır” dedi.

Konfederasyonumuz Eş Genel Başkanı Şaziye Köse: Kimse işçi sınıfının sınıfsal hafızasını yok edemeyecek!

Eş Genel Başkanımız “1 Mayıs Meydanı toplumsal ve sınıfsal hafızasının buluşma noktasıdır. Yasaklarla, meydan tartışmalarıyla kimse işçi sınıfının sınıfsal hafızasını yok edemeyecek. Alan yasaklarının gerçek korkusu da tam buradadır, işçi sınıfının sınıfsal hafızasından yok edilmek istenmesidir. Yaşasın 1 Mayıs, Bijî Yek Gûlan” diyerek herkesi Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda buluşmaya çağırdı.

1 Mayıs’ın AKP karanlığına karşı itirazı yükseltmek amacıyla önemli olduğunu vurgulayan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı da “AKP karanlığı 14 yılda ülkeyi ne hale getirdi. Ya bir yol bulacağız ya da yok olacağız. Direnenlerin sesini büyüterek ‘Yaşasın 1 Mayıs’ diyeceğiz. Haziran’ın sıcaklığını bu ülkeye getireceğiz” dedi.

TTB Merkez Konseyi ikinci Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel ise “1 Mayıs’ta mücadeleyi daha çok yükseltmeye” diyerek herkesi Bakırköy’de düzenlenecek 1 Mayıs kutlamasına katılmaya davet etti.

Konuşmaların ardından Kazancı Yokuşu’na karanfiller bırakılarak Şişhane’de polis kurşunuyla hayatını kaybeden Mehmet Akif Dalcı için saygı duruşunda bulunuldu, anma gerçekleştirildi.

Şişhane’deki anmanın ardından emek ve meslek örgütleriyle demokratik kitle örgütleri Kadıköy’de katledilen Hasan Albayrak, Dursun Odabaş ve Yalçın Levent’i anmak için Kadıköy Belediye Otoparkında saat 14.00’da  bir araya gelerek 1 Mayıs’ta Bakırköy Meydan’a çağrıda bulundu.

Aday öğretmenler de aynı yöntemle mi görevden atılacak? TIKLA OKU

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğretmenlere Yönelik Büyük operasyon!
Öğretmenlere Yönelik Büyük operasyon!
Matematik öğretmeni 4 ile bölünebilme kuralını buldu
Matematik öğretmeni 4 ile bölünebilme kuralını buldu