KESK, laik yaşam, laik eğitim için alanlarda... 'Tayyip kaç çapulcular geliyor'

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), “laik yaşam, laik eğitim” için alanlara çıktı. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Samsun illerinde gerçekleştirilen mitinglere ilgi oldukça yoğundu. İzmir&

29 Mayıs 2016 - 01:01

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), “laik yaşam, laik eğitim” için alanlara çıktı. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Samsun illerinde gerçekleştirilen mitinglere ilgi oldukça yoğundu. İzmir'deki mitingde Halkevleri, 'Tayyip kaç kaç, çapulcular geliyor' sloganı attı.

MEB 2016 Öğretmen İl İçi Atama Sonuçları, İl İçi Atamalar, İl İçi Öğretmen Atama Sonuçları
KESK’in İstanbul Bakırköy Özgürlük Meydanı’nde düzenlediği mitingi de binlerce yurttaş katıldı. Ankara’da binlerce kişi “Karanlığa teslim olmayacağız” sloganı attı. Ankara’daki miting için katılımcılar öğle saatlerinde Kurtuluş Kavşağı’nda toplandı. İzmir de ise binlerce kişi Gündoğdu Meydanı'nda bir araya geldi.

Laiklik mitingine 'Sizin yüzünüzden bu hale geldik' diye saldırmış

İSTANBUL

İstanbul Bakırköy miting alanında biraraya gelen KESK’liler, burada da işten atmalar, sürgünler ve soruşturmalara dikkat çekti.

İncirli Caddesinde toplanan emekçiler “Baskılar bizi yıldıramaz”, “İş güvencemizden vazgeçmeyeceğiz” sloganlarıyla Özgurluk Meydanına yürüdü.

Yürüyüşe KESK’in yani sıra DİSK, Emek Partisi, Haziran, DİP, EHP, Halkevleri, HDP, ESP gibi siyasi partiler de katıldı.

ANKARA

Başkent'te “Laik eğitim, laik yaşam ve iş güvencemizden vazgeçmeyeceğiz. Baskı, sürgün ve işten atmalara karşı alanlardayız” pankartı açan KESK’liler, “laik, bilimsel, demokratik eğitim; AKP’ye teslim olmayacağız; kölelik yasasına hayır; karanlığa teslim olmayacağız” sloganları atarak Kolej Meydanı’na yürüdü.

Kolej Meydanı’nda platform kuruldu. Miting öncesinde 10 Ekim’de katledilen 101 kişi için saygı duruşunda bulunuldu. Mitinge KESK’in yanısıra, siyasi parti üyeleri, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütleri katıldı.

[Haber görseli]
İZMİR

Gündoğdu'ya gelen KESK Genel Başkanı Lami Özgen , “İktidar laik eğitim ve yaşamı hedef tahtasına koymuştur. Laiklik sadece din ve devlet işlerinden ayrılması, devletin farklı mezheplere, dinlere eşit yaklaşımı değil, bilimsel eğitim ve demokrasinin ön koşuludur" dedi.

[Haber görseli]

İzmir'de KESK tarafından düzenlenen mitinge KESK'e bağlı sendikalar, HDP, EMEP, Devrimci Parti'in yanı sıra CHP Konak İlçe'den katılım oldu. Halkevleri, Öğrenci kollektifleri ve bazı demokratik sivil toplum örgütleri de mitingde yer aldı. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan katılımcılar, polis aramasından geçerek alana girdi. Polis, arama sırasında uygun bulmadığı bazı pankartlara izin vermedi. Bunun üzerine katılımcılar pankartları yırtıp çöp torbalarına attı. Gündoğdu Meydanı'nda Balkanlılar Halk Dansları Festivali gösterisi olduğu için katılımcılar Cumhuriyet Meydanı'nda 30 dakika bekledi. Daha sonra polisin kaldırım kenarlarına koyduğu barikatlar güvenli alan yarattığı için Kordon'da yürüyüşe geçildi.

[Haber görseli]

'TAYYİP KAÇ ÇAPULCULAR GELİYOR'

Yürüyüşte 'Laik eğitim-işgüvencesinden vazgeçmeyeceğiz' ve benzeri pankartlar taşındı. Sık sık 'Bu daha başlangıç, mücadeleye devam' sloganı atıldı. Halkevleri ise, 'Tayyip kaç kaç, çapulcular geliyor' sloganı attı. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Dokuz Çeşmeler Kampüsü’nde ise laiklik eylemi yapan öğrencilerden 4’ü, polis tarafından gözaltına alındı.

ADANA

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tarafından düzenlenen 'Laik Eğitim, Laik Yaşam' mitingi için Adana'da bir araya gelen yaklaşık 2 bin kişi Mimar Sinan Kültür Merkezi önünde toplandı. Mersin, Osmaniye, Niğde, Hatay, Kahramanmaraş ve Kayseri'den de sendika temsilcilerinin yer aldığı mitinge katılanlar geniş güvenlik önlemi altında Uğur Mumcu Meydanı'na yürüdü.
KESK Adana Şubeleri Dönem Sözcüsü Ahmet Karagöz, "Dinselleştirme politikaları, her türlü sömürüye, zulme, talana ve yalana kalkan haline getirilmiştir" dedi.

SAMSUN

Samsun’da KESK Samsun Şubeler Platformu tarafından ‘Laik Eğitim, Laik Yaşam ve İş Güvencemizden Vazgeçmeyeceğiz! Baskı, Sürgün ve İşten Atmalara Karşı Alanlardayız!’ adlı miting düzenlendi.

Miting öncesi yaklaşık 2 bin kişi toplanma alanı olan İlkadım İlçesi’nde bulunan Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Ray Apartmanı önüne geldi.

Geniş güvenlik önemleri alan polis toplanma alanına gelenleri didik didik aradı.

Yürüyüşte, “Darbeye karşı demokratik direniş”, “Zonguldak işçisi yalnız değildir”, “Direne direne kazanacağız”, “Laik demokratik anadilde eğitim”, “Savaşa değil eğitime bütçe”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.

Üç ilde izin verilmedi

KESK’in Antalya, Van ve Trabzon’daki eylemlere valilikler tarafından izin verilmedi. KESK Trabzon Şubeler Platformu Sözcüsü Muhammet İkinci, “Bizi yasakla, baskıyla susturabileceğini zannedenler yanılıyorlar” dedi.

Van mitingine yasak basın açıklamasıyla kınandı

KESK’in yarın Van’da yapacağı mitinge valilik yasak getirdi.

KESK Şubeler Platformu, valiliğin yasağını basın açıklamasıyla kınadı.

Antalya’da yasak protesto edildi

KESK üyeleri, Antalya’da yarın yapılması planlanan “Laik eğitim, laik yaşam” mitinginin yasaklanmasını protesto etti.

KESK Antalya Şubeler Platformu bileşenleri Kapalı Yol’da bir araya geldi, ağızlarına siyah bantlar takarak yürüyüş gerçekleştirdi.

Kaynak:cumhuriyet

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Araç sahiplerine kötü haber
Araç sahiplerine kötü haber
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor