Kemal Kılıçdaroğlu'dan KHK'lılar ve Eğitime İlişkin Açıklamalar: Ciddi Bir Kayıp

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KHK ile görevlerine son verilen üniversite personelinin büyük kayıp olduğuna dikkat çekerek, Nazi Almanya'sından kaçan ve ülkemize sığınan bilim insanlarının Türkiye'nin bilimine önemli katkılar sağladığına dikkat çekerek; "Üniversitelerimiz bilim üretmeye başladı. 12 Eylül, daha sonraki 15 Temmuz sonrası pek çok bilim insanın üniversiteler dışında bırakılması, KHK ile görevlerine son verilmesi Türkiye açısından son derece ciddi bir kayıp. Bunun bilinmesi lazım.'' dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu'dan KHK'lılar ve Eğitime İlişkin Açıklamalar: Ciddi Bir Kayıp
26 Eylül 2021 - 23:39
Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle: Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfının (TÜLOV) "Apaydınlık Bir Gelecek: Yeni Bir Siyaset, Toplum ve Emek Yüzyılı" temasıyla Tarihi Havagazı Fabrikası'nda düzenlediği Fütürizm Çalıştayı'nın açılışına katılan Kemal Kılıçdaroğlu, zaman zaman

"Beni iktisatçılarla, felsefecilerle, fütüristlerle buluşturun." dediğini ifade etti.

İnsanoğlunun tekerleği 1 milyon yılda keşfettiğinin bilindiğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, ancak şimdi her saniye yeni buluşların gerçekleştirildiğini vurguladı.
Zeka düzeyi yüksek kişilerin bir ülkenin nüfusunun ortalama yüzde 2'sini oluşturduğuna dikkat çeken CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onlar, toplumu sürükleyen yeni buluşlara imza atıyor. Onların korunması, sorunlarının çözülmesi, onlara yeni olanaklar sağlanması lazım. Yüksek yetenek inşası konusunda en büyük çabayı gösteren ülke ABD. Dünyanın her tarafından en nitelikli insanları kendi ülkesinde topluyor. Acaba bizim siyasetçiler bunun ne kadar farkında? Gençlerimiz kendi alanlarında sağlıklı çalışma ortamı bulamadıkları için umudu dışarıya bağlıyor. En büyük kaybımız, yüksek yetenekli insanlarımızın geleceklerini dışarıda aramalarıdır."

Geçmişte Nazi Almanyası'ndan kaçarak Türkiye'ye sığınan bilim insanlarının, ülkemize çok büyük kazanç sağladığına vurgu yapan Kemal Kılıçdaroğlu;

"Üniversitelerimiz bilim üretmeye başladı. 12 Eylül, daha sonraki 15 Temmuz sonrası pek çok bilim insanın üniversiteler dışında bırakılması, KHK ile görevlerine son verilmesi Türkiye açısından son derece ciddi bir kayıp. Bunun bilinmesi lazım. Üniversiteler bilgi üretecek ki üretilen bilgiyi, sanayici elle tutulur metaya dönüştürsün. Eğer üniversite bilgi üretemezse sizin sağlıklı büyüme sağlama şansınız yoktur." diye konuştu.

Çocukların merak duygusunun büyütülmesinin önemine değinen Kılıçdaroğlu, 

"Onların daha nitelikli sorular sormasını sağlayamazsak yüksek yetenek inşasını sağlayamayız. Bu nedenle eğitimcilere, üniversitelere çok ihtiyacımız var." diyerek konunun önemini gündeme getirdi.

Bu haber 354 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum