Kelle paça & Yoğurtlu ufak köfte

Kelle Paça ve Yoğurtlu Ufak köfte tarifimiz

Kelle paça & Yoğurtlu ufak köfte
27 Aralık 2019 - 15:41

Tarifleri yazmam uzun zaman aldı ama hem tarifleri almam uzadı hem de benim klavyeye uzanmam. Aslında çok daha kısa sürebilirdi ama yemek bloguma biraz uzağım bu sıralar. Tam reçeteler yok, söz verdiğim için yapılışları ekliyorum. Yeni bir tarifle karşınıza bir daha ne zaman çıkarım inanın hiç bilmiyorum.

Kelle Paça


Malzemeler:
1 adet koyun kellesi
1 adet koyun işkembesi (koymayabilirsiniz- o zaman yemeğin ismi sadece kelle olur)
1 adet koyun boynu (et miktarını artırmak için iyi oluyor ama bunu da koymayabilirsiniz)
Haşlanmış nohut
Tuz,karabiber, bol sarımsak
2 adet Soğan
Salça(koymayabilirsiniz)

Hazırlanması

  • Yüzülüp temizletilmiş kelleye bir adet soğan, tuz karabiber karıştırılıp oğulur, bir gece buzdolabında bekletilir.
  • Ertesi gün kelle ve temizlenmiş işkembe büyük bir tencereye alınır. Bir soğan dörde bölünüp atılır. Üzerini geçecek kadar su konarak pişmeye bırakılır.
  • Kaynamaya başladıktan sonra tenceredeki su dökülür. Yerine temiz kaynar su dökülür ve ocakta pişmeye bırakılır. Boyun da ekleyecekseniz bu aşamada ekleyebilirsiniz veya ayrı bir yerde pişirip etini sonradan katabilirsiniz.
  • İşkembe daha geç piştiği için kelle piştikten sonra tencereden alınıp etleri ayıklanır. İşkembe de iyice pişip yumuşadıktan sonra tencereden alınıp küçük parçalara doğranır.
  • Salçalı yapmak isteniyorsa etlerle birlikte suyun içine salça da katılır, tuzu, karabiberi ve bol ezilmiş sarımsak ve haşlanmış nohutlar katılır.
  • 5 dk. daha pişirildikten sonra altı kapatılır.
Yoğurtlu Ufak KöfteDaha önce yayımladığım Ekşili Ufak Köfte ile tek farkı salçalı yerine yoğurtlu olması. Köftesini verdiğim linkteki gibi hazırladıktan sonra et pişirilir, içine pişmiş nohut ve köfteler katılıp pişirilir. En son yemeğin yoğurdu çalınır.

Yoğurt çalmak ise şu şekilde yapılır:
Süzme yoğurdun içine (koyu ise normal yoğurtta olur ama ekşi olmasın) 1 yumurta, (dilerseniz- ben kullanmıyorum-) 1 kaşık un eklenip karıştırılır. Yeterliyse yemeğin suyundan değilse sıcak su eklenip karıştırılır yemeğin üzerine eklenir kısa bir süre daha pişmeye devam eder. Çok bekletmeyin yoğurt kesilebilir, tencerenin ağzını da kapatmayın. Üzerine kızgın yağla nane dökülür.

Not: Biraz özensiz yazar gibi oldu ama yemekleri ben yapmadığım için böyle oldu maalesef.

Tekrar görüşünceye kadar mutluluk sizinle olsun...

kaynak: http://aintabsofrasi.blogspot.com/2008/10/kelle-paa-yourtlu-kfte.html

Bu haber 1024 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum