KDK'dan ÖSYM'ye ''Sınav Ücretlerini Düşürün!''

Kamu Denetçileri Kurumu, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne sınavlarda alınan başvuru ücretlerinin düşürülmesini istedi.

KDK'dan ÖSYM'ye ''Sınav Ücretlerini Düşürün!''
28 Ekim 2019 - 12:07

ÖSYM 2019 yılında sınav ücretlerini yüzde 20 arttırmıştı. Bu sebeple YDS ve DGS ücretleri 100 TL’den 120 TL’ye çıkmıştı. KPSS oturumları da her sınav için 60 TL’den 75 TL’ye çıkarılmıştı. Özellikle işsiz gençlerin ve öğrencilerin sınav başvuru ücretlerini ödeme konusunda güçlük çektiği belirten KDK, ÖSYM’den sınav ücretlerinde indirim yapmasını talep etti.

KDK’nın ÖSYM’ye tavsiye kararında, sınavların eğitimin bir uzantısı olduğu ve yüksek sınav ücretlerinin ekonomik olarak dezavantajlı kesimlerin hizmetten faydalanmasını güçleştirmektedir. Eğitim-Öğretim hizmetlerine ulaşmada öğrencilerin arasında fırsat eşitliğinin sağlanmasının anayasal bir hak olduğu da hatırlatıldı.

Kararda yer alan ifade:

‘’Başvuru ücretlerinin makul bir düzeye çekilmesinin, sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak öğrencilere ve işsiz gençlere başvuru ücretlerinde indirim düzenlemesi yapılması için tavsiyede bulunulmasına karar verildi’’

ÖSYM her sene 50 sınav yapıyor ve bu sınavlara yılda ortalama 10 milyon kişi katılıyor. ÖSYM’nin kurum olarak vergi mükellefi olduğunun da altı çizildi ve adaylardan alınan sınav başvuru ücretlerinde KDV ‘nin de dahil olduğu hatırlatıldı. 

Bu haber 452 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort