KDK'dan Öğretmen Mülakatları İçin Önemli Karar

KDK, aldığı tavsiye kararı ile öğretmen mülakatlarındaki soruların cevap anahtarlarının hazırlanması ve başarılı olamayan adaylara itiraz yollarının gösterilmesi önerisinde bulundu.

KDK'dan Öğretmen Mülakatları İçin Önemli Karar
04 Haziran 2019 - 12:59 - Güncelleme: 04 Haziran 2019 - 13:02

Milli Eğitim Bakanlığı'na öneride bulunan Kamu Denetçiliği Kurumu, öğretmen mülakatlarındaki soruların cevap anahtarlarının hazırlanması ve başarılı olamayan adaylara itiraz yollarının gösterilmesi kararını verdi. Bir öğretmen adayı, mülakatta tüm soruları doğru cevapladığı halde geçerli puanı alamadığı gerekçesiyle atanamadığını belirttiği dilekçesi ile Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvuruda bulundu.

KDK’nın İncelemesi

Yapılan başvuruyu inceleyen KDK, Milli Eğitim Bakanlığı'dan bilgi istedi. MEB tarafından gönderilen bilgileri inceleyen KDK, mülakata katılan adaylara Sözleşmeli Öğretmen Sözlü Sınav Değerlendirme Formu'nda belirtilen 5 konu başlığı değerlendirilecek şekilde kapalı bir zarfta konular ve ağırlıklarına göre hazırlanan 4 soru yönetildiğini tespit etti.

Cevap Anahtarlarının Hazırlanmadığı Belirlendi

MEB ayrıca, mülakat sorularının hazırlanma kriterleri hakkında da KDK'ya bilgi verdi. Yapılan incelemeler neticesinde kapalı zarflarda bulunan soruları adayların kendileri tarafından seçilmesinin sağlandığını belirleyen KDK, soru cevaplarının komisyon üyeleri tarafından değerlendirilirken tüm gerekçelerin yazılı olarak kayıt altına alındığını belirledi. Mülakatın usule uygun yapıldığına karar veren Kamu Denetçiliği Kurumu, mülakat soruları cevap anahtarlarının ise hazırlanmadığı sonucuna ulaştı.

KDK Kararı

Kamu Denetçiliği Kurumu söz konusu başvuru kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı'na sözlü sınavların tarafsızlık, nesnellik, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkelerine uygun yapılması için bundan böyle düzenlenecek sözlü sınavlar öncesinde cevap anahtarlarının hazırlanmasına ve başarılı olamayan adaylara ise itiraz yollarının gösterilmesi ile ilgili tavsiyede bulunulması kararını verdi.

Bu haber 962 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort