İSTANBUL (AA) - Kaspersky uzmanları, dijital batıl inançları analiz etti ve bu inançların gerekçeleri olup olmadığını araştırdı.

Şirket açıklamasına göre, en yaygın dijital batıl inancın yabancılarla telefonda konuşurken "Evet" veya "Hayır" dememek olduğu belirlendi.

Türkiye'den ankete katılan katılımcıların yüzde 87’si konuşmaların kaydedilebileceğine ve bankacılık hesaplarından para çalmak için kullanılabileceğine inanıyor.

Ankete katılanların yüzde 85'inin inandığı bir başka yaygın yanılgı ise bir web sitesinin HTTPS protokolünün gerçekliğini garanti etmesi. HTTPS sertifikası, kişisel verilere web sitesinin dışından erişilemeyeceği anlamına geliyor ancak bu veriler, bir kimlik avı kaynağıysa sitenin kendisi tarafından da çalınabiliyor.

Katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 56), bir akıllı telefondaki tüm bilgileri fabrika ayarlarına geri döndürerek silmenin mümkün olduğuna inanıyor. Gerçekte veriler, genellikle fabrika ayarlarına sıfırlandıktan ve biçimlendirildikten sonra kurtarılabiliyor. Cihazlardaki depolama alanının özellikleri, verilerin yalnızca üzerine yazılması durumunda silindiği anlamına geliyor. Bu, sıfırlama sırasında gerçekleşmiyor.

Türkiye'deki katılımcıların yüzde 62'si, cihaz internete bağlı değilse kötü amaçlı yazılım bulaşmasının imkansız olduğunu düşünüyor. Bir flash sürücü veya başka bir çıkarılabilir disk kullanarak internete bağlı olmadan da cihaza virüs bulaştırılabiliyor.

Ankete katılan 5 kullanıcıdan 4'ü, tarayıcıdaki "Gizli" modun internette tam anonimlik sağladığını düşünüyor. Ancak "Gizli" modu, mutlak gizliliği garanti etmiyor. Bu modda, tarayıcı ziyaret edilen web sitelerinin geçmişini, çerezleri, indirme geçmişini ve tam anonimliğe eşit olmayan yetkilendirme verilerini kaydedemiyor.

- "Dijital okuryazarlığı sürekli olarak geliştirmek ve güvenlik çözümleri kullanmanın önemli olduğunu düşünüyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Türkiye Genel Müdürü İlkem Özar, dijital batıl inançların genellikle teknolojinin karmaşıklığı veya bilinmezlikleriyle ilişkilendirilen endişelerin bir sonucu olarak ortaya çıktığını belirterek, "Teknoloji ve dijital dünya hakkında bilgilenmek ve gerçeklikle uyumlu bir şekilde düşünmek önemli. 25 yılı aşkın tehditleler olduğu gibi aynı zamanda dijital batıl inançlarla da savaşıyoruz. Anketimize katılan kullanıcıların üçte birinden fazlasının hala kaktüs bitkilerinin bir monitörden yayılan zararlı olabilecek radyasyonu emdiğine inandığını görebiliyoruz. Bu nedenle dijital okuryazarlığı sürekli olarak geliştirmek ve güvenlik çözümleri kullanmanın önemli olduğunu düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Çeşitli siber tehditlere karşı korunmak için Kaspersky uzmanları, şunları öneriyor:

"Sosyal ağlarda ve popüler platformlarda gizlilik ayarlarına dikkat edin. Tüm hesaplarınız için güçlü ve benzersiz şifreler kullanın (farklı harfler, sayılar ve özel karakterler içeren en az 12 karakter), bunları şifre yöneticilerinde saklayın. Buna izin veren hizmetlerde, iki faktörlü yetkilendirmeyi ayarlayın. Uygulamaları yalnızca resmi mağazalardan indirin ve cihazda hangi programların yüklü olduğunu periyodik olarak kontrol edin.

Postadaki, anlık mesajlaşma programlarındaki veya sosyal ağlardaki şüpheli bağlantıları takip etmeyin (arkadaşlar tarafından gönderilmiş olsalar bile). Kişisel veya ödeme verilerinizi girmeden önce adres çubuğundaki sitenin adını dikkatlice kontrol edin. Mitlere inanmayın ve dijital okuryazarlığınızı sürekli olarak geliştirin ve verilerinizin güvenliği konusunda endişelenmemek için mobil cihazlar da dahil olmak üzere tüm cihazlara güvenilir bir güvenlik çözümü yükleyin."