Karatay Diyeti Nedir? Karatay Diyeti Örnek Liste

Televizyonlarda sık sık gördüğümüz ünlü Profesör Canan Karatay, kendi ismiyle bilinen Karatay diyeti ile kilo vermek isteyen bir çok kişinin aradığı formülü net bir şekilde ortaya koyuyor. Karatay diyetinin diğer diyetlerden en önemli farkı doyana kadar, canınız ne istiyorsa onu yiyin temel prensibidir.

Karatay Diyeti Nedir? Karatay Diyeti Örnek Liste
11 Kasım 2018 - 19:52
Karatay Diyeti Nedir ?

Televizyonlar yaptığı açıklamalarla hem dikkatleri üzerine çeken hem de zaman zaman tartışmaların odağı haline gelen Prof. Dr. Canan Karatay tarafından hazırlanan ve tüm Türkiye’de en çok uygulanan diyetlerin başında gelen Karatay diyeti, kişinin uzun süre tok kalmasını sağlayan besinlere ağırlık veren bir listeye sahiptir. Karatay diyetinde kilo vermek isteyenleri cezbeden taraf verilen kiloların geri alınmaması, yani kalıcı olarak vücuttan atılmasıdır. Karatay diyeti az ve öz yiyerek vücudun tok kalmasını sağlamaya ve en önemli öğünü olan kahvaltıyı son derece iyi bir şekilde yapmaya yönelik bir diyet türüdür. Kalori ve protein açısından vücuda yüklenildiği kahvaltıda Karatay, canınız ne istiyorsa onu, doyana kadar yiyin diyor. Diyetin temeli yağ bölgesindeki artışı engellemek üzerine kurulmuştur.
Karatay diyetinde akşam yemeğinden sonra kesinlikle hiçbir besin ürünü tüketilmemeli ve sadece su içilmelidir. Akşam yemeğinden sonra da yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüş yapılması son derece faydalı olacaktır. 
Karatay diyetini doğru uygulayanların yaklaşık 2 haftalık bir süreçte ortalama 4-6 kilo arasında verdiği gözlemlenmiştir.
Karatay Diyeti Örnek Liste
Karatay diyeti için örnek olarak hazırlanmış 1 günlük listeyi aşağıda sizler için hazırladık. Unutmayın diyeti uygulamadan önce muhakkak doktorunuza görünmeli ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. 


Kahvaltı:
Rafadan ya da az pişmiş 2 adet yumurta ya da tereyağında yapılan peynirli omlet ya da menemen
8-10 adet yeşil ya da siyah zeytin
Bir küçük çay bardağı ceviz içi 
Bir avuç içi kadar beyaz peynir
4-5 adet gün kurusu kayısı
Şekersiz çay ya da su
Öğle yemeği:
Bir avuç içi kadar dana söğüş
Zeytinyağlı fasulye
Mevsim sebzeleriyle hazırlanmış salata (Salatanın içerisine doğal sirke, limon ve sızma zeytinyağı eklenebilir.)
Bir su bardağı tuzsuz ayran
Akşam yemeği:
Bir porsiyon balık (Izgara ya da buğulama olmalı.)
Mevsim sebzeleriyle hazırlanan salata
 
Bu haber 3921 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum