SON DAKİKA FED'DEN AIKLAMA: FED FAİZ KARARINI AIKLADI. SON DAKİKA FED'DEN AIKLAMA: FED FAİZ KARARINI AIKLADI.

Pek çok kişinin acil ihtiyacını karşılayan krediler bazı durumlarda ödenemeyebilir. Gelir ve gider dengesini ve iktisadi planlamasını düzgün yapamayan kişiler maalesef bu borçları ödeyememekte veya geciktirmektedir. Bu da bankalar ile istenmeyen bir pozisyona düşülmesi anlamına gelir. Bu gibi durumlarda gecikme faizi ve icra gibi yollara başvurulur. Ayrıca bu gibi durumlar merkez bankasının veri tabanında kayıtlı tutulmaktadır. Bunun gibi cezai işleme tabi olan kişiler kara listeye alınır ve bir süre banka ve kredi kuruluşlarının sağladığı imkânlardan faydalanamama veya kısıtlandırılma gibi durumlarla yüz yüze kalır. Bu sebeple yazımıza kara listede olanların kredi kullanması hakkında bilgi vereceğiz.

Kara Listeden ıkmak Mümkün Müdür?
Tüketicilerin bankalarla yaşadığı olumsuzluklar dolayısıyla kara listeye düşmesi, bu duruma sebep olan borcun kapatılmasıyla kara listeden silinmesi ve banka ve kredi kuruluşlarıyla yeniden aktif olarak iş yapabilmesi de mümkündür. Bazı durumlarda ise kişinin bankalarla belirli bir süre iş yapması kısıtlanabilir veya engellenebilir. Bu hususta merkez bankasının değerlendirme aşaması rol oynar.
Kara listede ismi yer alan kişilerin yeniden bankalardan ve kredi kuruluşlarından kredi kullanabilmesi veya kredi kartı alabilmesi için öncelikle tüm borçlarının kapanması ve üzerine de 5 yıllık bir süre zarfının geçmesi gerekir. Bu sürede bankaların ortak veri tabanından ulaşabildikleri kara listede isimleri halen mevcut olur. 5 yıl dolduktan sonra ise isim listeden silinir ve yeniden bankalarla çalışma ve hizmetlerden yararlanma imkânına sahiptir.

Kredi Notumu Geri Nasıl Yükseltebilirim?
Bankaların inisiyatifinde olan bu durum risk biriminde değerlendirilir. Bankalar ismi kara listede yer alan bir kişiye kredi vermek konusundaki çekinceleri, geri ödemede oluşabilecek sıkıntılardan dolayı haklı sayılabilir. Bu sebeple yukarıda belirttiğimiz şartların yerine gelmesi ve kara listeden isim silinmesine rağmen bankalar kredi kullandırma inisiyatifini kullanmayabilir. Ayrıca cezai işlem görmüş kişilerin kredi notu düşük olacağı için de kredi kullanma ihtimali de aynı oranda azalabilir. Bu sebeple de 5 yıl sonrasında ödemelerin düzenli olmasına dikkat edilerek kredi notunun daha yüksek puanlara yükselmesi sağlanabilir.