Kanser için Genetik Tarama Hayat Kurtarmaya Yardımcı Olur

Amerikan Kanser Derneği'ne göre yılda yaklaşık 1.8 milyon insan kanserle bulaşacak.

Kanser için Genetik Tarama Hayat Kurtarmaya Yardımcı Olur
30 Aralık 2019 - 17:34

Amerikan Kanser Derneği'ne göre yılda yaklaşık 1.8 milyon insan kanserle bulaşacak. Bunlardan 100,00'de yaklaşık 156'sı hastalığa hayatını kaybedecek. Neyse ki, bugün kanser alma riskini azaltmanın yolları var.

Tıptaki ilerlemeler artık birçok kanserin olasılığını tahmin etmeyi ve hem hastayı hem de doktoru riski azaltmak için proaktif önleyici önlemler alacak şekilde konumlandırmayı mümkün kılıyor. Genetik test, bireylerin genlerinde mutasyon olup olmadığını keşfetmek için tıbbi testler gerektirir. Tıp dünyasındaki nispeten yeni bir gelişme olan genetik taramanın, hem kanser risklerini azaltmaya hem de hayat kurtarmaya yardımcı olduğu etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Genetik test için güçlü bir uygulama, genlerdeki değişiklikleri aramaktır. kansere bağlı. Bu gen değişikliklerine mutasyonlar denir ve hastaya spesifik kanser alma olasılığını ve riskini belirlemeye yardımcı olur

Kansere yönelik genetik test, kansere yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu gösteren kalıtsal gen mutasyonunu araştırmak için kullanılan testtir.

Bir ailede kanser öyküsü varsa, Genetik Kanser Taraması uygun olabilir. Test, bireyin riski artıran bir gen mutasyonuna sahip olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olacaktır. Bir kişinin kanseri vardır. Genetik kanser taraması, bireyin diğer kanser türlerine yakalanma riski yüksek olup olmadığını gösterebilir. Bir kanser hastasının aile üyeleri, kansere yakalanma riski altında olup olmadıklarını belirlemek için genetik bir tarama testi yapmak isteyebilirler. Bu, doktorlarının bakımı altında önleyici veya diğer eylemler için kullanılabilecek bir kafa verecektir. Bu, aynı genetik yapıyı paylaşan ve potansiyel olarak şimdi ve gelecekte hayat kurtaran aile üyelerine kanser formunun yayılmasını durdurma potansiyeline sahiptir. Testte taranan yaygın kanserlerin bazıları meme kanseri, kolon kanseri, göz kanseri, tiroid kanseri, pankreas kanseri, böbrek kanseri ve diğerleri Kanser için genetik tarama, bir doktor tarafından onaylandıktan sonra evde yapılabilecek basit bir testi içerir. Hastaya kullanımı kolay bir kit verilir ve bir çubukla alınır. Testten sonra, materyal testin yapılacağı yere yönlendirildiği şekilde laboratuvara gönderilir

Test bir laboratuvarda tamamlanır ve sonuçları, raporu hastayla paylaşacak ve herhangi biri için önerilerde bulunacak reçete yazan hekime bildirilir. 

Bu haber 426 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum