Kanda B12 ve demir fazlalığı

Sağlığınızı korumak, besinlerin sindirim süreçlerini ve hayatınızın devamlılığını sağlamak için vücudunuz vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar.

Kanda B12 ve demir fazlalığı
23 Aralık 2019 - 11:39

Sağlığınızı korumak, besinlerin sindirim süreçlerini ve hayatınızın devamlılığını sağlamak için vücudunuz vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Ancak vücudunuz belirli bir denge içerisinde işler. Bu sebeple kandaki besin yoğunluğu söz konusu olduğunda “fazla” her zaman daha iyi demek değildir. Kanda demir ve B12 fazlalığı ciddi fiziksel problemlere sebep olabilir. Böyle bir sorununuz olduğunda doktorunuza başvurmalısınız.

Demirin önemi

Kanda yüksek seviyede demir olması çok iyi bir şey olmasa da demir esas minerallerden biridir. Demir, hemoglobin (oksijeni bütün vücudunuza taşır) gibi protein yapılarının oluşmasına yardımcı olur. Demir ayrıca hücre büyümesi ve farklılaşmasına da yardımcı olur. Hindi, tavuk, et, deniz ürünleri, baklagiller, tahıl, yulaf ezmesi ve pirinçte bolca demir bulunur.

Demir fazlasının riskleri

Kanda fazla demir bulunması, demir fazlalığı hastalığı veya hemokromatozis olarak bilinir. Eğer tedavi edilmezse, zararlı olabilir. Kanınızda biriken demir, zamanla organlarınıza zarar verebilir. Kandaki demir fazlalığı farklı zamanlarda farklı semptomlara sebep olur. Erken belirtiler arasında eklem ve karın ağrısı ve halsizlik bulunurken ilerleyen durumlarda ise diyabet, kalp hastalıkları ve kireçlenme görülür.

Kandaki demir fazlasının nedenleri ve tedavileri

Kandaki demir fazlalığı genellikle kalıtsaldır. Bu durumla doğsanız bile, hastalığın belirtileri yetişkinlik dönemine kadar ortaya çıkmazlar. Hastalık Kontrol ve Savaşma Merkezi’ne göre, kandaki demir fazlasıyla savaşmak nispeten daha kolaydır.

B12 vitamininin önemi

B12 vitamini sinir fonksiyonundan, DNA ve alyuvar üretimine çeşitli vücut süreçlerinde görev alır. Depresyon, bunama ve kansızlık B12 eksikliğinden kaynaklanabilir. B12’yi et, balık ve süt ürünleriyle mısır gevreklerinde bulabilirsiniz.

B12 fazlalığı ve riskleri

Kanda B12 vitamini fazlası genelde nadir olsa da, bu eksiklik ciddi problemlere sebep olabilir. MayoClinic.com çok fazla B12 vitamininin, kalp – damar sorunları olan hastalardaki kan basıncını arttırdığını ve damarlarını daralttığını söylemektedir.

B12 fazlalığının sebep ve tedavileri

Kanınızda yüksek dozda B12 vitamini bulunması, ciddi sağlık problemlerine davetiye çıkarabilir.  Hepatit, siroz gibi karaciğer hastalıkları ve lösemi bunlardan bazılarıdır. Kandaki B12 fazlalığının tedavisi, kandaki B12 seviyesini azaltarak değil buna neden olan sebeplerin saptanmasıyla başlar. Bu yüzden tedavi yöntemi hastalığa sebep olan faktörlere göre değişkenlik göstermektedir.

Vitamin ve besin takviyeleri hakkında merak ettiklerinizi doktorunuza danışın.

Bu haber 2862 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum