Kamuda görev yapan mühendisler düşük maaş sorunu yaşıyor. Son yıllarda neredeyse bütün kamu görevlilerine çeşitli vesilelerle iyileştirmeler yapılırken, mühendislerin maaşında hiçbir düzenleme yapılmadı. Bu durum da kamu mühendislerinin bugünkü şartlarda çok düşük maaşlarla çalışmasına neden oldu.

Geçtiğimiz yıllarda kamuda görev yapan işçi memur tüm çalışanlara ek ödeme, yan ödeme, tazminat gibi dolaylı zamlar, bazı kamu görevlilerine ise direk maaş zammı şeklinde iyileştirmeler yapıldı.

Ancak kamunun en önemli işlerini yapan, en kritik görevlerde imzası olan, büyük ihaleleri imzalayan, dev projelerde yer alan, kamuya yapılan köprüden yola binadan tarım sistemlerine kadar bütün projelerin başında duran, inceleyen, denetleyen mühendisler aynı oranda bu iyileştirmelerden yararlanamadı.

Daha birkaç yıl öncesine kadar kamudaki en yüksek maaşı alan grup içerisinde yer alan mühendisler, günümüzde en düşük maaşlı herkesim içerisinde yer almaya başladı.

Daha önce yaptığımız haberde kamu mühendislerinin bu mağduriyetinin giderilmesinı istemiştik. Haberimiz çok ses getirdi ve kamuda görev yapan mühendisler habere yorum yazarak yetkililerin dikkatini çekmeye çalıştı.

Habere yapılan yorumlarda kamu mühendislerinin mevcut durumu gözler önüne serildi. Mühendislerin beklentisi ise temmuz ayında yapılacak düzenlemelerde mühendislere ayrı bir yer ayrılması ve mühendislerin aleyhine oluşan maaş dengesinin yeniden korunarak hak ettikleri maaş seviyesine ulaştırılması.

Özellikle son günlerde mühendislerin bu sesine hükümet yetkilerinin kulak vereceğini düşünüyoruz. Öğretmenler Sitesi olarak kamu mühendislerinin sesini gündeme getirmeye devam edeceğiz.