Eğitim ödüllerinde ayrımcılık yapıldığı iddiasının haklılığı, Kamu Denetçiliği Kurumu’ndan çıkan karar ile ortaya çıktı. Ödül listesinin hakkaniyet gözetilmeden hazırlandığını ve yetkili sendika yönetimine ödül verildiğini belirten bir öğretmenin itirazını inceleyen  Kamu Denetçiliği Kurumu (ombudsman) Milli Eğitim Bakanlığını “Ödül verme işlemi tarafsızlık ilkelerine uygun yapılsın” diyerek uyarı da bulundu..
Eğitimcilere verilen ödüllerin listesi de öğretmenlere verilen değeri bir kez daha gözler önüne sermiş oldu. Ayrımcılık yapıldığı iddiasıyla hemen hemen her yıl tartışma yaratan ödül listesi, Tokat’ta bir öğretmenin itiraz etmesine sebep oldu. Listenin ayrımcı yaklaşımla hazırlandığını savunan öğretmen, Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) şikayet başvurusunda bulundu.
Tokat’ta bir ortaokulda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapan yurttaşın KDK’ye ilettiği şikayet dilekçesine göre, kent genelinde 194 eğitimciye maaşla ödül teklif edildi. Görev yaptığı okulun müdürünün kendisine tam puan verdiğini bilgi edinme hakkı kapsamında öğrendiğini ifade eden öğretmen, komisyon tarafından puanının kırılması nedeniyle ödüle teklif edilemediğini belirtti.

Dilekçesinde, ödül listesini incelediğini kaydeden öğretmen, Turhal İlçe Komisyon’da görevli iki kişinin ödüle teklif edildiğini ancak yetkili sendika yönetiminin de yine ödüle değer görülenler arasında yer aldığını iddia etti. Turhal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Şube Müdürü olarak görev yapan bir kişinin de ödül aldığını bildiren öğretmen, hakkaniyet gözetilmeden hazırlandığını savunduğu 194 kişilik ödül listesinin incelenerek yeniden belirlenmesi talebini iletti.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA TARAFSIZLIK UYARISI

Memur ve emekli maaşına Temmuz'da %6 zam ve 3 formül Memur ve emekli maaşına Temmuz'da %6 zam ve 3 formül

Başvuruyu inceleyen Kamu Başdenetçisi, başvuran öğretmene ait değerlendirme formunun objektif bir şekilde yeniden puanlanması gerektiğini kaydetti. Ombudsman, Milli Eğitim Bakanlığı’na da “Ödül verme işleminin, iyi yönetim ilkelerinden olan nesnellik, tarafsızlık, şeffaflık, kararların gerekçeli olması ilkelerine uygun yapılması” yönünde tavsiyede bulundu.

Birgün