erkek protez saçthemeforest temaları

Kamu Denetçiliği Kurumu'ndan Ek Ders Ücreti Kararı

Türk Eğitim Sen, DYK kurslarında nöbet tutan öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesi için Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu.

Kamu Denetçiliği Kurumu'ndan Ek Ders Ücreti Kararı
08 Mayıs 2019 - 10:12

Türk Eğitim Sen tarafından yapılan açıklamada, MEB'e bağlı okul ve kurumlarda hafta sonlarında düzenlenen DYK kurslarında öğretmenlere mevzuata aykırı bir şekilde nöbet görevlerinin verildiği ve buna karşın herhangi bir ücret ödenmediği ifade edilerek, ücret ödenmesinin bakanlıktan talep edildiği belirtili. Milli Eğitim Bakanlığı, sendikanın talebine ilişkin vermiş olduğu yanıtta ise, destekleme ve yetiştirme kurslarında görevli öğretmenlere mevzuatta yer almadığından dolayı nöbet görevine istinaden ek ders ücreti ödenemeyeceğini belirtti. Ayrıca yürürlükteki Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi, Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ile Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde böyle bir düzenlemenin bulunmadığı bakanlık yanıtında ifade edildi. Kısacası Türk Eğitim Sen tarafından yapılan talep, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından reddedildi.

Bunun üzerine Türk Eğitim Sen tarafından bu konuda Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvuruldu. Sendikanın müracaatını kabul eden Kamu Denetçiliği Kurumu ise hafta sonu DYK kurslarında nöbet görevi verilen öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesi gerektiği yönünde karar verdi.

MEB’e 30 Gün Süre Verildi

Türk Eğitim Sen tarafından yapılan açıklamada, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun vermiş olduğu kararda DYK kurslarında nöbet görevi verilmesi gerektiğini açıkça belirttiği ifade edilerek, gerekli yasal düzenlemenin ise Milli Eğitim Bakanlığı'nca yapılması gerektiği vurgulandı. Kamu Denetçiliği Kurumu’nun kararın gereğinin yerine getirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı'na 30 gün süre verdiği ifade edilen açıklamada, bu kazanımın eğitim camiasına hayırlı olmasını temenni edildi.

Kaynak: Türk Eğitim Sen

Bu haber 2199 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort