Kadıköy Anadolu Lisesi’nde oturma eylemi

Bakanlık tarafından ‘proje okul’ statüsüne dahil edilen Kadıköy Anadolu lisesi öğrencileri, başka okullara zorunlu tayin edilen öğretmenleri için oturma eylemi başlattı.

11 Ekim 2016 - 13:44

Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencileri, oturma eylemlerinin nedenini, “Okulumuzun üç yıl önce proje okulu ilan edilerek, kulüp faaliyetlerimizin, festivallerimizin yapılamamasına neden olunması ve bu uygulama ile KAL ruhunun yok edilmeye çalışılmasıdır” ifadeleriyle anlattı.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2014 Mart ayında çıkarılan bir yasayla, aralarında İstanbul Erkek, Vefa, Kabataş Erkek, Kadıköy Anadolu, Hüseyin Avni Sözen, Çankaya Fen, Ankara Atatürk, İzmir Cahit Kora ve Bornova Fen Lisesi’nin de olduğu Türkiye’nin en gözde 170 lisesini ‘proje okul’ ilan etmişti.

Kurulduğu dönemde Türkiye’nin altı Maarif Koleji’nden biri olan Kadıköy Anadolulular okul yönetiminin öğrencilere yönelik baskısını, ‘Duyuru’ başlığı altında ‘idarenin incelediği’ bir metinle anlatmıştı.

Metne uyguladığı ‘otosansürle’ yaşananları anlatan öğrenciler, açıklamanın ‘sansürsüz’ kısmını protestoya katılan diğer ‘Proje Okul’lara selam gönderip şu sözlerle bitirmişti: “Yandaşlara arkasını dönenlerle, yarımada yokuşunda geçmişi özleyenlerle, Fikret’in mirasını koruyanlarla beraber bu kara mürekkebi dağıtmak için ışığa koşacağız.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adli Bilişim Uzmanından flaş Bylock açıklaması
Adli Bilişim Uzmanından flaş Bylock açıklaması
Muğla'da deprem
Muğla'da deprem