Japonyada'ki bu anaokulu dünyada tek

Mimari ile eğitim bu özgürlükçü anaokulunda buluşuyor. Ödüllü Japon mimar Takaharu Tezuka, temelde sadece bir çatıdan oluşan özel anaokulu tasarımını TED konferasında anlattı.

24 Şubat 2017 - 16:48 - Güncelleme: 24 Şubat 2017 - 16:57

Çocuklar için ortam ve eğitim tesisleri alanlarında tasarım ödüllerine sahip ünlü Japon mimar Takaharu Tezuka, TED konferasında 2007 yılında tasarladıkları özgürlükçü anaokulunu anlattı.

Mimari yapısı teknik olarak aslında sadece bir çatıdan ibaret olan bu anaokulunda çocuklar sınırlar ve duvarlar olmadan öğreniyorlar, eğleniyorlar, sosyalleşiyorlar ve yardımlaşıyorlar. Tezuka konuşmasında anaokulunun tasarım sürecini ve felsefesini okulun ve okuldaki çocukların sevimli görüntüleri eşliğinde anlatıyor.

TAKAHARU TEZUKA KİMDİR?

1964 Tokyo doğumlu olan Takaharu Tezuka, Musashi Teknoloji Enstütüsü ve Pensilvanya Üniversitesinde mimarlık eğtimi aldı. Daha sonra Londra’ya giderek  Richard Rogers Partnership mimiarlık firamsında 4 yıl çalıştı. 1994 yılında eşi Yui Tezuka ile birlikte Tokyo’da Tezuka Architects mimarlık firmasını kurdu. Çift özelilkle okul, hastane ve ofis tasarımlarında insan aktiviteleri ve insanlar arasındaki bağı öne çıkarmaya önem veriyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları