Japon profesörlerden Türk eğitimi eleştirisi

Eğitim akademisyeni 4 Japon profesör SÖZCÜ’ye önemli açıklamalarda bulundu: Öğretmenlerinizi iyi yetiştirin, okullar arası kaliteyi eşitleyin!

11 Ocak 2017 - 10:54

SÖZCÜ EĞİTİM- OECD’nin önerisi üzerine MEF Üniversitesi’nin ‘Okulda Üniversite’ modelini incelemek üzere Türkiye’ye gelen Japon akademisyenler Türkiye’de okullar arası kalite farkına dikkat çekerken, öğretmenlerinde sürekli kendisini yenilemesi gerektiği önerisinde bulundu.

Türkiye’de yaz boz tahtasına dönen ve bir türlü yerine oturtulamayan, her siyasi iktidar değişiminde yeniden ele alınan eğitim sistemi Japon akademisyenlerin gündemindeydi. MEF Üniversitesi’nin ‘Okulda Üniversite” modeli dünyanın ilgisini çekmiş olmalı ki, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) önerisi üzerine Japon Eğitim Fakülteleri’nden 4 profesör Türkiye’ye gelerek incelemelerde bulundu. Japon profesörlere Japonya ve Türkiye’deki eğitim sistemini sorduk.
 
SÖZCÜ Gazetesi eğitim editörlerinin sorularını yanıtlayan Japon Akademisyenler röportaj sırasında samimi açıklamalarda bulundu. Japon heyetin başında bulunan Tokoha Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Nobuyuki Kurebayashi, Türkiye’deki genel eğitim sistemiyle ilgili çok bilgileri olmadığını söyledi. Japon Profesör, kendi ülkelerinde okullar arası eşitliği sağlayan bir eğitim sistemi üzerinde durduklarını, dersleri en kötü öğrenciyi iyi durumda bulunan öğrencilerin seviyesine çıkarmak için ne gerekiyorsa yapıldığını kaydetti.

TÜM ÖĞRENCİLERE EŞİT FIRSAT TANINMALI

Türkiye’de özellikle okullar arasında ciddi anlamda fiziki ve eğitim kalitesi açısından farklar bulunduğunu ifade eden Japon akademisyenler, “Biz buna çok önem veririz. Bizim okul şartlarımız ülkenin her noktasında hemen hemen aynıdır. Çünkü eğitim gören öğrencilere eşit fırsat tanımaz isek bu belki de zeki çocukların gelişmesini engelleyecektir. Japonya’da dersleri iyi olmayan öğrencilerin üzerinde daha çok durarak onların algılama yeteneklerini geliştirmek eğitim sistemimizin en önemli unsurlarından biri. Eğitim alanında fiziki ve eğitici şartların tüm ülkede eşit olması öğrencilerin üniversiteye girişlerinde fırsat eşitliği açısından çok önemlidir. Siz bir okulda iyi eğitim veremiyorsunuz ama yaptığınız üniversite sınavında tüm çocuklara aynı soruyu yöneltiyorsunuz. İyi eğitim alamayan öğrenci ile yüksek kalitede eğitim alan bir öğrenci arasında fırsat eşitliğini nasıl sağlayacaksınız. Bizim açımızdan eğitimin en önemli şartlarından biri bu” ifadesini kullandı.

ÖĞRETMEN SEMİNERLERLE KENDİNİ GELİŞTİRİR


 
Japonya’da öğretmen eğitimine de son derece önem verdiklerini ifade eden Japon akademisyenler şunları söyledi:
Öğretmen bir toplumun temel taşlarındandır. Hepimizi yetiştiren ve geleceğimize katma değer katan öğretmendir. Biz öğretmenlere son derece önem veririz. Öğretmenlerimiz fakültelerini bitirdikten sonra sınava tabi olarak işe başlarlar. Ama bu bizim için yeterli değildir. Japonya’da 5 yılını doldurmuş öğretmenlerimize kendilerini yenilemeleri için sürekli seminerler ve eğitimler verilir. Öğretmenlerimiz her gün ders saatlerini tamamlayıp öğrencilerini gönderdikten sonra okulda bir saat günün kritiğini yaparlar. Nasıl sorunlar yaşadılar, öğrencilerle iletişim sorunu var mı? Var ise neden kaynaklanıyor. Derslerde öğrencilerin sorulara verdikleri yanıtlarda incelenmesi gereken noktalar var mı? Günlük yaşamın kısa bir özeti ile kendi aralarında tartışıp sorunların çözümünü sağlarlar. Ve yeni öneriler getirirler.”

SINIF ÖĞRETMENLERİ HER YIL DEĞİŞİYOR

Japon akademisyenler, öğretmenlerin sınıflarının da her yıl değiştirildiğini ifade ederek, “Bir öğrencinin iletişim kuramadığı bir öğretmenin dersinden başarılı olması mümkün değildir. Biz özellikle ilk öğretimde sınıf öğretmenlerini her yıl değiştiririz ki, çocuklar yeni kimliklerle ve kişiliklerle tanışıp kendisini daha iyi geliştirsin” diye konuştu. Japonya’nın üretim ve mucitliği konusunda da sorularımızı yanıtlayan akademisyenler, bunun özelikle ülkenin kuruluş yıllarından sonra bir millet ve güçlü devlet olma algısıyla başladığını ve üstün zekalı çocuklarında özellikle özel okullarda eğitim gördüklerini söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Endonezya'da son dakika 7.3 büyüklüğünde deprem! Tsunami uyarısı
Endonezya'da son dakika 7.3 büyüklüğünde deprem! Tsunami...
2 öğrenci okul müdürünü pompalı tüfekle öldürdü
2 öğrenci okul müdürünü pompalı tüfekle öldürdü