İzmir Yamanlar okullarının ismi değiştirildi

İzmir Yamanlar okullarının ismi değiştirildi

İzmir Yamanlar okullarının ismi değiştirildi
22 Temmuz 2016 - 21:25

Soruşturma başlatılan okullardan biri olan ve bir süre önce kayyum ataması ile gündeme gelen İzmir ve Türkiye'nin en başarılı oullarından biri olan Yamanlar Koleji'nin adı değiştirildi. Darbe girişiminin planlayıcısı ve uygulayıcısı olarak suçlanan Fetullah Gülen cemaatine bağlı olan okul Şelale AŞ. bünyesinde hizmet verirken FETÖ ile bağlantılı olduğu gerekçesi ile yönetimine el konulmıştu.

 
Yamanlar okullarının ismi ise darbe girişiminin yapıldığı gün olan 15 Temmuz ve girişim esnasında darbeciler tarafından öldürülenlerin anısına  "15 Temmuz Şehitleri" olarak değiştirdi. 
Hükumet tarafından atana İrfan Kömürcü başkanlığındaki kayyum heyeti, İl Milli Eğitim Müdürlüğü  çalışanları ve polis eşliğinde tespit yaptığı Bozyaka'daki Yamanlar İlkokulu ve  Yamanlar Ortaokulunda isim değişikliği kararı aldı. Heyet, okullara "15 Temmuz  Şehitleri İlkokulu" ve "15 Temmuz Şehitleri Ortaokulu" ismini verdi.
 OHAL ÖĞRETMENLERE NE GETİRECEK TIKLAYINIZ
Okulun yeni isminin yazılı olduğu afişler, bina üzerine ve girişine  asıldı.

Gülen'in yurt dışına çıkmadan önce "mahrem" görüşmelerini yaptığı  iddia edilen özel oda da Yamanlar İlkokulu ve Yamanlar Ortaokulunun bulunduğu  binada yer alıyor. Yamanlar eğitim kurumlarının örgütte önemli bir yerinin  bulunduğu, Fetullah Gülen grubuna bağlı ilk eğitim kurumu olduğu belirtilmişti.
OKULUN TABELASINI SÖKTÜLER
Heyet tarafından okul içinde yapılan incelemeleri devam ederken, dışarıda darbe girişimine tepki gösteren bir grup, ellerinde Türk bayrakları ile bina önünde toplandı. Sık sık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine slogan atan gruptakiler, araçlarından da Erdoğan’ın okuduğu şiiri dinletti. Gruptakiler, daha sonra ellerindeki çekiçle okulun tabelasını söktü.

Yamanlar'ın adı


Bu haber 4017 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort