ÖZEL HABER GÜNDEMİ / 4 Aralık 2023 ÖZEL HABER GÜNDEMİ / 4 Aralık 2023

İZMİR (AA) - İzmir ve çevre illerde, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü etkinlikleri kapsamında fidan dikildi.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğünce, Buca ilçesine bağlı Yıldızlar Mahallesi'nde fidan dikim etkinliği düzenlendi.

Vali Süleyman Elban, Milli Ağaçlandırma Günü'nün amacının güzel vatanı daha güzel yapmak ve vatan toprağını korumak olduğunu vurguladı.

Ağaçlandırmanın erozyonla mücadelede önemine değinen Elban, "Bunun yanı sıra başta küresel ısınma, iklim değişiklikleri gibi birçok nedenle hem su kaynaklarımız hem doğamız hem de havamız ciddi tehdit altında. Bu duyarlılığı genç nesillerimize aşılarsak adına 'cennet' dediğimiz bu vatanı yemyeşil bir 'cennet vatan' haline getiririz. Vatan toprağını da korumuş oluruz." dedi.

İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, Milli Ağaçlandırma Günü'nün geleceğe nefes olmasının ötesinde artık Türkiye 100 yılına da nefes olacağını belirterek, "Buca'da hazırladığımız 25 dekar alanda yaklaşık 5 bin mavi ve kara servi, fıstık çamı ve çam fidanını toprakla buluşturacağız." diye konuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, polis akademisi öğrencileri ve vatandaşlar fidanları toprakla buluşturup, ilk can suyunu verdi.

- Denizli

Denizli'nin Honaz ilçesine bağlı Yokuşbaşı Mahallesi'ndeki ağaçlandırma sahasındaki etkinliğe öğrenciler, öğretmenler, sivil toplum kuruluşu üyeleri ve idareciler katıldı.

Orman Bölge Müdürü Ahmet Üçgül, Türkiye'de ağaç sevgisini geliştirmek için başlatılan kampanyaya desteğin büyük olduğunu anlattı. Üçgül, program kapsamında 52 ayrı bölgede eş zamanlı olarak 49 bin 665 fidanın toprakla buluşturulduğunu ifade etti.

Protokol üyeleri, diktikleri fidanlara can suyu verdi.

- Manisa

Manisa'da il genelinde, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında 45 bin 100 fidan dikildi.

Yunusemre ilçesinde oluşturulan "100. Yıl Cumhuriyet Ormanı"na da, 1923 fidan dikimi gerçekleştirildi.

Törende bir konuşma yapan Manisa Valisi Enver Ünlü, şöyle dedi:

"Bugün fidanlarımızı kutsal vatan toprağıyla umutlarla, yarınlarla buluşturma günü. Cumhuriyet'imizin 100. yılını kutladığımız bu müstesna günlerde, Aziz Atatürk'ü ebediyete irtihalinin 85. yıl dönümünün hemen ertesi gününde, aziz vatan topraklarını yeşil vatan yapmak için sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başlatılan kampanyaya biz de Manisa olarak 45 bin 100 fidanla destek veriyoruz."

Törene, vatandaşların yanı sıra Belediye Başkanvekili Mehmet Palabıyık ile protokol üyeleri katıldı.

- Uşak

Uşak'a bağlı Sorkun köyünde, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında 13 bin sedir fidanı, toprakla buluşturuldu.

Törende konuşan Uşak Valisi Turan Ergün, "Son 20 yılda 49 bin hektarlık alanı ağaçlandırmışız. Böylelikle Uşak'ın yüz ölçümünün yüzde 41'i de ormanlık hale getirildi. Tabii bunlar yeterli değil. Bölgemiz su kaynakları açısından kıt. Onun için ağaçlandırma, ağaç, yeşillik bizim için son derece önemli." dedi.

CHP Uşak Milletvekili Ali Karaoba, doğa sevgisini aktarmanın büyük önem taşıdığını ifade etti.

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın ise kentteki ağaçlandırma çalışmalarına önem verdiklerini dile getirdi.

Törene, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Fahri Semiz, İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Kolcu, Uşak Orman İşletme Müdürü Uğur Şahin de katıldı.

- Aydın

Aydın'ın Efeler ilçesinde oluşturulan 100. Yıl Cumhuriyet Ormanı'na, 2 bin 23 servi fidanı törenle dikildi.

Etkinliğine Aydın Valisi Yakup Canbolat, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Vali Canbolat, yaptığı açıklamada, ormana ve ağaca hürmetin en temel medeniyet değerlerinden biri olduğunu söyledi.