CENEVRE (AA) - İsviçre'nin, Avrupa Birliği (AB) yol haritası çerçevesinde Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine dair anlaşmanın uygulama eki üzerinde de mutabakat sağlanmasını memnuniyetle karşıladığı bildirildi.

İsviçre Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından yapılan paylaşımda, İsviçre'nin, dün Ohri'de varılan anlaşmayı memnuniyetle karşıladığı ve tarafları, anlaşmayı imzalama perspektifiyle yoğunlaşmaya teşvik ettiği belirtildi.

Paylaşımda, "İsviçre, uygulamayı destekleme taahhüdünü yineliyor." ifadesine yer verildi.

AB arabuluculuğunda dün Ohri'de gerçekleştirilen toplantıya, Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak katılmıştı.

Yemen Başkanlık Konseyi'nden "kapsamlı bir ateşkese hazırız" açıklaması Yemen Başkanlık Konseyi'nden "kapsamlı bir ateşkese hazırız" açıklaması

Borrell, toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Belgrad-Priştine diyaloğu üst düzey toplantısı kapsamında Kosova ve Sırbistan arasında anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.

Kosova ve Sırbistan liderlerinin, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için rota teşkil edecek anlaşma ekinin uygulanması konusunda uzlaştığını ifade eden Borrell, Kosova'nın, Sırpların yoğunlukta olduğu belediyelerin öz yönetim kazanmalarını garanti altına alacak idari bir yapının kurulması için müzakerelere başlamayı kabul ettiğini aktarmıştı.

İki ülkenin, anlaşma ve ekinin getirdiği yükümlülükleri yerine getirmesinin, ülkelerin AB üyelik sürecinin zorunlu bir parçası haline geleceği belirtilmişti.

- Sırbistan, Kosova'yı kendi toprağı görüyor

AB, Kosova ile Sırbistan'ın Birliğe entegrasyon sürecinin ilerlemesi için iki ülke arasındaki sorunları giderebilecek nihai bir anlaşmaya varılmasını şart koşuyor.

Kosova, 117 ülke tarafından bağımsız devlet olarak tanınmasına rağmen, kuzeyinde devam eden etnik gerginlikler ve Birleşmiş Milletlere üye olamaması nedeniyle Avrupa'nın "donmuş ihtilaf" bölgelerinden biri olarak nitelendiriliyor.

Sırbistan, 2008'de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova'yı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011'de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor.