erkek protez saçthemeforest temaları

İşverenin İşçi Üzerindeki Yükümlülükleri

İşverenin işçi üzerindeki yükümlülükleri başında iş güvenliği ve emeğin karşılığının verilmesi gelir. 

İşverenin İşçi Üzerindeki Yükümlülükleri
23 Temmuz 2019 - 21:41 - Güncelleme: 07 Kasım 2019 - 09:22
6631, 4857, 5510 sayılı kanunlar ve 07.04.2016 tarih 29677 sayılı yayınlar işverenin işçi üzerindeki yükümlülükleri konusunu yasal düzenlemelerle ifade etmektedir. Ülkemizde sık sık rastlanan cinsiyet ayrımcılığı ve fazla çalıştırma konusu, işçinin iş güvenliği ve sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği konusunda her türlü önlemin alınması ve bunların denetlenmesi, işverenin sorumlulukları arasında yer almaktadır. Bilgilendirme, eğitme, sağlık gözetimi, örgütlenme, denetleme ve kayıt etme gibi birçok yükümlülük işverenin hakimiyetindedir. 
İşvereninin işçi tarafından sevilmesi, bu tür yükümlülüklerin yerine getirilmesi ve adil olunmasıyla mümkün olur. Kendini güvende hisseden çalışanlar başarılı bir verim gösterir ve işine sahip çıkar. Tabi yasal olarak da cezai yaptırımlara neden olunmaması gerektiği için yasal zorunluluklarını da yerine getirmesi gerekir. 

İş Kanunu Açısından Yükümlülükler

Her işveren işçisine bir çalışma belgesi verir
Hafta tatili kullandırır
Yıllık izinler ve mazeret izinleri kullandırır
Ücreti tam ve zamanında verir
İş aramak için izin verir
Emzirme ve süt izni kullandırır
Mola verdirir
Özlük hakları için dosya düzenler. 
Çalışana karşı yapılacak en önemli yükümlülük işe giriş bildirgesinin hemen yapılmasıdır. Çalışanın sağlık sigortasından yararlanması ve emeklilik primlerinin yatırılması için işverenin maddi yükümlülükleri son derece önemlidir. Bununla birlikte, eğitim verip bilgilendirmek, dinlenmesini sağlamak gibi maddi olmayan yükümlülükleri de vardır. Bunların yerine getirilmesinin ardından işverenin başarılı şekilde çalışmasını gerçekleştirmesi mümkün olmaktadır. Maddi yükümlülüklerin ve diğer yükümlülüklerinin yanında bir de kişisel bilgilerin korunarak başkasıyla paylaşılmaması da son derece önemlidir. 


İşveren İşçisini Korumakta Yükümlüdür

Özetle işveren  işçisini maddi ve manevi olarak her koşulda koruyup kollamakla yükümlüdür. İşçi sağlığı, ücretler, vergiler, cinsiyet ayrımcılığı gibi hususlarda görevler eksiksiz olarak yerine getirilmelidir. Çalışma saatlerinin düzenlenmesi de son derece önemlidir. Çünkü fazla çalıştırılan ama az kazanan işçilerin verimliliği düşer. Yasal olan dinlenme ve tatil haklarının alınması gerekir. 
İşçi için de işveren içinde güven ortamının sağlıklı ve risklerden uzak olması gerekir. Bu tür ihtiyaçların karşılanmasını sağlayan işverenlerin başarılı olması için OSGB yetkililerinden denetimlerini yaptırmaları önemlidir. 
İşveren yükümlülükleri ve işçi güvenliği konusunda eğitim almak ve diğer detaylar hakkında bilgi sahibi olmak için https://www.bizimosgb.com size yardımcı olacaktır. Konuyla ilgili merak ettiklerinizi danışmak için iletişime geçebilirsiniz. 
 
Bu haber 1476 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort