İstifa Eden Okul Yöneticileri Kendi Okulunda Boş Norm Varsa Buraya Öğretmen Olarak Atanma Konusunda Zorlanabilir Mi?

İstifa eden okul yöneticileri istemeleri halinde boş norm varsa kendi okulunda öğretmen olarak görev alabilir. Konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinde 34. Madde bulunuyor. Bu maddeye göre yöneticilik görevinden istekleri dahilinde ayrılanlar, bulundukları eğitim kurumunda norm açığı bulunduğu hallerde öğretmen olarak görev alabilir.

İstifa Eden Okul Yöneticileri Kendi Okulunda Boş Norm Varsa Buraya Öğretmen Olarak Atanma Konusunda Zorlanabilir Mi?
20 Aralık 2019 - 22:46 - Güncelleme: 21 Aralık 2019 - 12:00

 

İstifa Eden Okul Yöneticileri Kendi Okulunda Boş Norm Varsa Buraya Öğretmen Olarak Atanma Konusunda Zorlanabilir Mi?

    İstifa eden okul yöneticileri istemeleri halinde boş norm varsa kendi okulunda öğretmen olarak görev alabilir. Konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinde 34. Madde bulunuyor. Bu maddeye göre yöneticilik görevinden istekleri dahilinde ayrılanlar, bulundukları eğitim kurumunda norm açığı bulunduğu hallerde öğretmen olarak görev alabilir. Bu durumun aksi yönde oluşacak koşullarda ise öncelikli olarak ilçe içerisinde bulunan durumlarına uygun eğitim kurumlarına atamalarına öğretmen olarak atanır.

İlçe içerisinde norm kadro bulunmaması halinde ise kendi istekleri ile yöneticilikten istifa eden yöneticiler, il içerisinde alanlarına uygun norm kadroya öğretmen olarak atanmaktadır. İl içerisinde istekleri de dikkate alınarak atamalar gerçekleştirilir.

Kendi Branşında Açık Norm Gerekiyor

  Yöneticilerin kendi okullarında öğretmen olarak görev alması için istifa ettikleri okulda kendi alanlarında ihtiyaç olması gerekiyor. 34. Maddede yer alan hüküm ile yöneticilerin görevlerinden kendi istekleri ile ayrılması gerekmektedir. Bu konuda yayınlanan mezkur yönetmelik, yöneticinin istifa ederek kendi okulunda görev almayı istemeyebileceğini göz önünde bulundurmuştur. Okulda boş norm olması halinde ise kendi okulunu tercihte sınırsız hak verilmiştir. Maddede yer alan aksi durum ile yöneticinin kendi okulunda boş norm olmasına rağmen kendi okulunda görev almamayı istemesi kast edilmektedir. Bu hallerde ilçe içerisinde atama gerçekleşecektir. 

Bu haber 1084 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum