İstanbul'dan sonra o ile de yasak geldi

Sivas Valiliği, uzun namlulu harp silahlarına benzeyen av tüfeklerinin taşınması ve kullanımını OHAL süresince yasakladı.

15 Şubat 2017 - 11:45

Sivas'ta av tüfeklerine OHAL düzenlemesi geldi. Sivas Valiliği'nden yapılan açıklamada, avda ve sporda kullanılan tüfekler,  nişan tabancaları ve av bıçaklarının yapımı, alımı-satımı ve bulundurulmasına  dair kanun kapsamında TS 870 standardında olması kaydıyla üretimine izin verilen  ve yurtiçi piyasada satışı yapılan, M-16, AK-47 ve G3 gibi uzun namlulu ve tam  otomatik atış yeteneğine sahip silahlara benzer av tüfeklerinin taşınması  aşamasında, güvenlik güçlerinin keşif ve gözetleme faaliyetlerinde avcı-terör  örgütü mensubu ayrımı konusunda tereddütler yaşanabildiği vurgulandı.

Bu silahların taşınması ve kullanılmasında kısıtlama getirilmesinin  istenildiği belirtilen açıklamada, "Valilik makamının oluru ile ruhsatlı da olsa  güvenlik kuvvetlerince kullanılan uzun namlulu ve tam otomatik atış yeteneğine  haiz harp silahı görünümünde olan yivsiz tüfeklerin taşınmasının ve  kullanılmasının 2935 sayılı OHAL Kanunun ilgili maddeleri hükmünce ve OHAL  süresince ilimiz genelinde kullanılmasına ve taşınmasına kısıtlama  getirilmiştir" denildi.

İSTANBUL'DA DA YASAK

Geçtiğimiz hafta İstanbul Valiliği'nden Olağanüstü Hal süresince uygulanacak silah kullanım ve taşınmasına ilişkin yasak açıklaması gelmişti.

Yapılan açıklama şöyle denilmişti:

"M-16, AK-47 ve G3 gibi uzun namlulu ve tam otomatik atış yeteneğini haiz silahlara benzer av tüfeklerinin bulunduğu, bu silahları taşıyanlarla ilgili olarak avcı-terör örgütü mensubu ayırımı konusunda tereddütler yaşanabileceği, uzun namlulu ve tam otomatik harp silahına benzerliğinin yanlış anlamalara ve müessif olaylara sebebiyet verebileceği değerlendirilmiştir.

İlimizde meydana gelen terör eylemleri de dikkate alınarak genel güvenlik ve kamu düzenini korumak, meydana gelebilecek müessif olayları önlemek amacıyla M16, AK-47 (Kalaşnikof) ve G3 gibi uzun namlulu harp silahlarına benzeyen av tüfeklerinin İstanbul İli Mülki sınırları içerisinde taşınması ve kullanılması 2935 Sayılı Olağanüstü Hal Kanunun 11. Maddesinin (i) bendi hükmüne istinaden Olağanüstü Hal süresince yasaklanmasına karar verilmiştir."

KAYNAK ulusalkanal.com.tr
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Liseye Kayıt Uygulaması tanıtım kitapçığı yayınlandı
Liseye Kayıt Uygulaması tanıtım kitapçığı yayınlandı
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'dan ders saati süresi açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'dan ders saati süresi açıklaması