İstanbul'da Deprem

İstanbul’da şiddetli deprem. İşte detaylar…

İstanbul'da Deprem
26 Eylül 2019 - 12:55

İstanbul’da saat 13:59’da şiddetli bir deprem meydana geldi. Kandilli depremin 6.0 şiddetinde olduğunu duyururken, AFAD ise depremin 5.8 şiddetinde olduğunu duyurdu. Deprem sonrasında saat 14:08’de 4.0 şiddetinde ilk artçı sarsıntı yaşanırken, saat 14:26’da ise 4.1 şiddetinde ikinci artçı sarsıntı meydana geldi.

Merkez üstü Silivri olduğu kaydedilen depremin yerin 6.99 kilometre derinliğinde meydana geldiği belirtildi. AFAD deprem sonrasında ‘’hasarlı binalara girmeyin’’ uyarısında bulundu. Depremin ardından İstanbul’da yaşayan halk sokaklara çıktı ve büyük bir panik yaşandı. AVM’ler, hastaneler ve okullar tahliye edildi. Telefon ve internet ulaşımları kesildi. Artçı sarsıntıların devam ettiği kentte panik hali halen devam ediyor.

Deprem sadece İstanbul’da değil çevre iller Kocaeli, Bursa, Sakarya’da da hissedildi. Ayrıca ilk edinilen bilgilere göre Kocaeli, Bursa ve İstanbul’da ilk ve Orta dereceli okullar tatil edildi.

İstanbul Valiliği okulların tatil edilmesi ile alakalı, ‘’Sadece Silivri ve Avcılar ilçelerimizde okul idarecileri tarafından, deprem eğitimlerinin bir gereği olarak, tedbir amacıyla bazı okullarımızdaki öğrencilerin sınıflarından dışarıya çıkarıldıkları anlaşılmıştır. İstanbul’da ilk ve orta dereceli okullar tatil edilmiştir.’’ açıklaması yapıldı.

Bursa Valiliği, yaşanılan deprem sonrasında ‘’İstanbul’un Silivri ilçesi merkezli meydana gelen depremin Bursa’da hissedilmesi nedeniyle öğrencilerimizde oluşan kaygının giderilmesi amacı ile Bursa’daki tüm okullar Bursa Valiliği kararıyla 26.09.2019 (bugün) saat 14:30 itibari ile bir gün süreyle tatil edilmiştir.’’ açıklamasını yaptı.

İstanbul Valiliği’nin deprem sonrası yaptığı açıklamada ‘’ Deprem sonrasında AFAD, AKOM,112,155,156 ihbar hatlarına herhangi bir hasar ihbarı yapılmamıştır.’’ ifadelerine yer verildi.

Yaşanan depremin ardından Silivri Devlet Hastanesi güvenlik önlemleri nedeniyle boşaltıldı. Hastalar ve hasta yakınları hastane bahçesinde bekletiliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca deprem sonrası yaptığı açıklamada: ‘’İstanbul Silivri açıklarında meydana gelen 5.8 şiddetindeki depremde can kaybının yaşanmaması en büyük tesellimiz. Bakanlık olarak her türlü afetlere karşı teyakkuz halindeyiz.’’ dedi.

Ayrıca Avcılar ilçesinde bulunan bir caminin minaresinin yıkıldığı da gelen bilgiler arasında.

AFAD Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu yaptığı açıklamada; ‘’ Deprem Kuzey Anadolu fay hattında meydana gelmiştir. 4.5 ve 4.6 şiddetinde artçılar meydana gelebilir. Hasarlı binalara girmeyin.’’ uyarılarında bulundu.

Bu haber 1245 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort