İsrail ile Mavi Marmara anlaşması mecliste

İsrail anlaşması TBMM'ye sevk edildi

17 Ağustos 2016 - 15:11

İsrail Anlaşması, hükümet tarafından Meclis Başkanlığına gönderildi. İki ülke arasındaki normalleşmeyi sağlayacak anlaşma uyarınca İsrail, 25 gün içinde Türkiye'ye 20 milyon dolar tazminat ödeyecek.
Mavi Marmara hadisesine ilişkin Türkiye-İsrail arasındaki Tazminata ilişkin Usul Anlaşması Meclis'e sunuldu. Anlaşmada Mavi Marmara'da hayatını kaybedenlerin yakınlarına, 25 gün içinde 20 milyon dolar ödeme yapılacağı, İsrail'in Türkiye'de yapılmış veya yapılacak her türlü hukuki yada cezai talebe ilişkin her türlü sorumluluktan tamamen muaf tutulmalarının sağlanacağı, eğer hukuki talepler devam ederse İsrail vatandaşlarının tüm kayıp, masraf,  hasar veya harcamalarının Türk Hükumeti tarafından karşılanacağı maddeleri dikkat çekiyor.
MAVİ MARMARA'DA HUKUKİ SÜREÇ  DEVAM EDERSE, TÜRKİYE HARCAMALARI KARŞILAYACAK
Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan 6 maddelik Türkiye-İsrail arasındaki Tazminata ilişkin Usul Anlaşması Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla Meclis Başkanlığına gönderildi. Anlaşmada  31 Mayıs 2010 tarihinde yaşanan konvoy (Mavi Marmara) hadisesi sırasında yakınlarını kaybeden ailelere tazminat olarak Türk Hükumeti tarafından açılacak bir hesaba  20 milyon Amerikan Doları ödeme yapılacağı,  anlaşmanın yürürlüğe giriş tarihini takip eden 25 işgünü içinde paranın hesaba havale edileceği,  tazminatın ailelere dağıtımının Türk hükumetinin yetkisinde olduğu belirtiliyor. Anlaşmada İsrail'in konvoy hadisesiyle ilgili olarak Türkiye'de yapılmış veya yapılacak her türlü hukuki yada cezai talebe ilişkin her türlü sorumluluktan tamamen muaf tutulmalarının sağlanacağı, eğer hukuki talepler devam ederse İsrail vatandaşlarının tüm kayıp, masraf,  hasar veya harcamalarının Türk hükümeti tarafından karşılanacağı yer alıyor.

İSRAİL VATANDAŞLARININ TÜM KAYIPLARI MASRAFLARI, HASARLARI, HARCAMALARI TÜRK HÜKUMETİ TARAFINDAN KARŞILANACAKTIR"
Türkiye adına Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ile İsrail adına Büyükelçi Dore Gold'un imzasının bulunduğu, Türkçe, İbranice ve İngilizce olarak hazırlanan anlaşmanın maddeleri şu şekilde: "İsrail Hükumeti, 31 Mayıs 2010 tarihinde yaşanan konvoy (Mavi Marmara) hadisesi sırasında yakınlarını kaybeden ailelere tazminat olarak Türk Hükumeti tarafından açılacak bir hesaba ex gratia (lütuf ödemesi) 20 milyon Amerikan Doları ödeme yapacaktır. Türk hükumeti tarafından açılacak banka hesabına , anlaşmanın yürürlüğe giriş tarihini takip eden 25 işgünü içinde bu para havale edilecektir. Tazminatın ailelere dağıtımının Türk hükumetinin yetkisindedir. Türkiye ve İsrail diğer tarafa veya diğer taraf adına hareket edenlere hukuki veya başka bir sorumluluk yüklemeyecekleri, ve bu anlayışın   taraflardan herhangi birinin veya taraflar adına hareket edenlerin cezai veya hukuki sorumluluğu kabul ettiği veya üstlendiği şekilde yorumlanmayacağı hususlarında mutabıktır. Her halükarda bu anlaşma İsrail'in, İsrail adına hareket edenlerin ve İsrail vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti veya Türk gerçek veya tüzel kişileri tarafından konvoy hadisesiyle ilgili olarak kendilerine yönelik doğrudan yada dolaylı  olarak Türkiye'de yapılmış veya yapılacak her türlü hukuki yada cezai talebe ilişkin her türlü sorumluluktan tamamen muaf tutulmalarını sağlayacaktır. İsrail hükumeti gerçek veya tüzel kişilerine karşı herhangi bir talep yukarıdaki hükümlere bakılmaksızın İsrail hükumeti onun adına hareket edenler  İsrail vatandaşlarının tüm kayıpları masrafları, hasarları, veya harcamaları Türk hükumeti tarafından karşılanacaktır. Bu anlaşma yazılı bildirimlerin sonuncusunun alındığı tarihte yürürlüğe girecektir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AÖF açıkladı: 4 yanlış 1 doğru konusu kesinleşti
AÖF açıkladı: 4 yanlış 1 doğru konusu kesinleşti
Öğrenciler bilemedikleri soruyu öğretmenine gönderiyor
Öğrenciler bilemedikleri soruyu öğretmenine gönderiyor