İşportacılık Yapan Matematik Öğretmeni

29 yaşındaki matematik öğretmeni Orhan Kara, Hacettepe Üniversitesi Matematik bölümü mezunu ve pazarlarda oyuncak satıyor.

İşportacılık Yapan Matematik Öğretmeni
21 Ekim 2019 - 09:02 - Güncelleme: 22 Ekim 2019 - 13:45

Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu Orhan Kara, yarı zamanlı olarak bir etüt merkezinde öğretmenlik yapıyor. Öğretmenliğin yanı sıra özel ders de veren Kara, akşamları da oyuncak satıyor.

İşporta oyuncak satma işine öğrencilik dönemlerinde başladığını söyleyen Kara, ‘’Mezun olduktan sonra hayatımı sürdürmem için oyuncak satmaya devam etmek zorunda kaldım, çünkü para kazanmam gerekiyordu’’ dedi.

Üniversiteyi kazandığı zaman matematik öğretmeni olmanın hayallerini kuran Kara, ‘’KPSS hazırlığı, mülakatı, ataması için en az 2-3 yıla ihtiyaç var. Benim bu kadar zaman bana bakabilecek param yok. KPSS’yi kazansam bile mülakatı geçeceğime, güvenlik soruşturmasını geçeceğime, atanıp öğretmen olacağıma inanmıyorum’’ dedi.

Atanma ümidi olmadığı için etüt merkezlerinde yarı zamanlı çalışan Kara, ‘’ Kazandığım para asgari ücretin yarısı bile değil. Geçinmem için bu para yetmiyor. Ev kirası, elektrik, su gibi temel ihtiyaçlarım var. Bu yüzden akşamları ikinci el oyuncak satıyorum’’ dedi.

 

‘’Şu anda öğrenci gibi yaşamaya devam ediyorum ama birkaç yıl içinde geleceğimi kurmak ve evlenmek istiyorum. Evlenmem için de çok paraya ihtiyacım var.’’ açıklamalarında bulunan Kara, sabah çok erken evden çıktığını ve gece yarısına kadar çalıştığını söyledi. Yarı zamanlı çalıştığı için sigortasının da yarım yattığını ifade eden Kara, tezgahını açtığını Kızılay’da bulunan Karanfil, Konur ve Yüksel sokaklarında on gündür akşam pazarının da yasaklandığını, polislere nedenini sorduklarında ‘’valilik emri’’ dediklerini, sadece pazarda sattıkları ile geçinen ailelerin olduğunu belirtti.

Bu haber 1765 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum