İsmet Yılmaz'dan öğretmen ataması açıklaması

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz önümüzdeki 2 yıl içerisinde 80 bin öğretmen atayacağız açıklamasının detayları. 80 bin yeni alım olmayacak! 80 bin alımının tüm detayları haberimizde

05 Nisan 2017 - 11:13 - Güncelleme: 05 Nisan 2017 - 11:22

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıkladığı 80 bin öğretmen alımı ile ilgili olarak detayları sizlerle paylaşmak istiyoruz. Önümüzdeki iki yıl hangi dönemleri kapsayacak. Öğretmen ihtiyacı nasıl kapatılacak? Atama bekleyen 100 binlerce öğretmenin, teknik öğretmenlerin ve yıllardır birkaç kontenjan ayrılan branşların mağduriyeti çözülecek mi?

Yılmaz 80 bin öğretmen ataması ile ilgili olarak 2 yıl içerisinde Milli Eğitim Ailesiyle bütünleşeceği belirtildi. Çünkü adaylık süreci ve öğretmen alım süreçleri son yapılan aday öğretmenlik sınavları sonrasında gerçekleşmekte ve o zaman tam olarak Milli Eğitim'de asil öğretmen olarak değerlendirilmektedir.

Bu kapsamda önümüzdeki iki yıl denen aslında 2016'da yaklaşık 50 bin alım ve 2017'de başlayan ve devam eden 30 bin öğretmen alımı şeklinde olacak. Bu kapsamda alımı yapılan her öğretmen veya memur asaletini almadan sisteme entegre olarak kabul görmemektedir ve eş durumu tayini de dahil başvuru yapamamaktadır.

Alım ile atamalar nasıl gerçekleşiyor? Bilindiği üzere ilan neticesinde kamuya memur veya öğretmen alımları gerçekleşmektedir. Adaylar her ne kadar öğretmen veya memur olarak kuruma yerleşseler dahi güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını geçmeden göreve dahi başlayamamaktadır. Bu süreçte de hem öğretmen alımları hem de memur alım süreçleri uzayabilmektedir.

2 yıl içerisinde 80 bine yakın öğretmenin Milli eğitim camiası ile bütünleşmesi alım sürecinin tamamlanarak asil olarak göreve atanma ile olmaktadır. Bu kapsamda keşke 80 bin yeni alım yapılacak olsa ama maalesef durum bu şekildedir.

İkili eğitim kalkınca da değil 80 bin yeni öğretmen 180 bin yeni öğretmen de atansa sınıf mevcutlarının 25-30-35 civarlarında kalması mümkün olmayacaktır. Bu kapsamda geçici (taşeron) gibi çalıştırılan ücretli öğretmenlik sistemine son verilmesi şart ve atama sayılarının MEB açısından kat be kat arttırılması gerekir.

2019 yılı itibarıyla da ikili öğretimin sonlanacağı belirtildiği için atama sayısının iki yıl içerisinde 80 bin yeni öğretmen alımı dahi olsa maalesef derslikler boş kalma ihtimali olacaktır. Umarız biz hesap hatası yapıyoruzdur da MEB bu konuda gerekli duyarlılığı göstererek öğretmen atamalarını azaltma eğilimine devam etmez arttırır!
Kaynak:mymemur

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"