İsmet Yılmaz atama bekleyen öğretmenleri üzdü

Öğretmen atama mülakat sistemine öğretmen adaylarının tepkisinin artmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığının önemli bürokratları bazı açıklamalar yapmıştı. Yapılan açıklamalar da öğretmen atama mülakat sisteminin değiştirilmesinden yana olumlu sinyaller verilmiş bu gelişme öğretmen adaylarını sevindirmişti.

10 Mart 2017 - 15:47

Ayrıca mülakat sisteminin yanlış olduğu hususunda Milli Eğitim Bakanlığına bizzat Ak Parti'nin içinde olan bazı siyasetçiler tarafından da fikirler sunulmuştu. Mülakat sisteminin kaldırılacağına dair bugüne kadar herhangi bir açıklama ya da mesaj bulunmaz iken, mülakat sisteminin değiştirileceğine yönelik MEB Müsteşarı Yusuf Tekin ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem'den olumlu mesajlar gelmişti.

Son olarak Ak Parti Kahramanmaraş milletvekili İmran Kılıç mülakat konusundaki hassasiyetini MEB Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ile görüşme yaparak göstermiş ve görüşme sonucunda mülakat sisteminin değişmesi konusunda olumlu bir beklenti içinde bulunduğunu açıklamıştı. Bu gelişmeyi de kamugundem.com olarak sizlerle paylaşmıştık. İlgili haberimizi sayfa sonunda bulabilirsiniz.

9 Mart 2017 Perşembe akşamı memleketi Sivas'ın yerel kanalı olan Kanal 58'de bir programa katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın mülakat ile öğretmen atama hususunda yaptığı açıklamalar ise daha önce bu konuya yönelik yetkililerce yapılan ılımlı açıklamaları hiçe sayacak nitelikteydi. Yılmaz, öğretmen atamalarında mülakat sisteminde geçti/kaldı sistemine geçilip geçilmeyeceğine dair kendisine yöneltilen bir soruya; " "Kaldı" der isek, gitmeyenin yerini nasıl dolduracağız?" şeklinde bir cevap vererek mülakat sistemi değişikliğine sıcak bakmadığını belirtmiş oldu.

Atanamayan öğretmenlerin mülakat sisteminin "geçti / kaldı" şeklinde yapılması yönünde beklentileri ve talepleri devam ediyor ancak, beklenilen sistem değişikliğinde; atamaların KPSS puan üstünlüğüne göre yapılması ve puanı yüksek olduğu için atanmaya hak kazanan birinin mülakata alınarak atanma öncesi bir nevi güvenlik soruşturmasına tabi tutulması ve sonucun atama puanına etki etmeden "geçti /kaldı" şeklinde açıklanması yönünde bir beklenti vardı.

Ancak Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın mülakat sisteminde yapılması istenen değişikliğe dair yaptığı açıklama, atanamayan öğretmenlerin mülakat sistemi değişikliği beklentisinden tam olarak haberdar olmadığını gösterdi. 
kamugundem.com / Özel Haber
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları