İsmet Yılmaz açıkladı: Okul öncesi eğitim zorunlu mu oluyor ?

İsmet Yılmaz yaptığı açıklamada 12 yıllık eğitimin 13 yıl olacağını vurgulayarak okul öncesi eğitimin zorunlu olacağını söyledi.

15 Ağustos 2017 - 11:39

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, zorunlu eğitim süresinin artırılacağını belirterek, "Biz geldiğimizde insanımızın eğitim süresi yaklaşık 5 yıldı. Şimdi 8 yıl ama ortalaması 12 yıl olması lazım. Zaten 12 yıl zorunlu eğitimi getirdik. Okul öncesi eğitimi de bir yıl alacağız. Dolayısıyla Türkiye'deki zorunlu eğitimi 13 yıla çıkaracağız" dedi.

DHA'nın haberine göre; Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Gürün İlçe Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar programına katılmak üzere karayolu ile Sivas'ın Gürün İlçesi'ne geldi. Kentte faaliyet gösteren özel bir düğün salonunda düzenlenen iftar programına Bakan Yılmaz'ın yanı sıra Sivas Valisi Davut Gül, İl Jandarma Komutanı Albay Sinan Şen, İl Emniyet Müdürü Turan Aksoy, AK Parti İl Başkanı Ziya Şahin, Gürün Kaymakamı Fatih Özdemir, Gürün Belediye Başkanı Nami Çiftçi, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal ve çok sayıda ilçe esnafı katıldı.

"ZORUNLU EĞİTİMİ 13 YILA ÇIKARACAĞIZ"
Programda konuşan Bakan Yılmaz, gelecek dönem daha iyi bir eğitim vermek için ikili eğitimi kaldıracaklarını belirterek, "İnşallah 2019 yılı sonuna kadar yapacağız. Yine kaliteli eğitim vermek için mutlaka okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına almamız lazım. Yani insanımızın eğitim süresini arttırmamız lazım. Biz geldiğimizde insanımızın eğitim süresi yaklaşık 5 yıldı, şimdi 8 yıl. Ama ortalaması 12 yıl olması lazım. Zaten 12 yıl zorunlu eğitimi getirdik. Okul öncesi eğitimi de bir yıl alacağız. Dolayısıyla Türkiye'deki zorunlu eğitimi 13 yıla çıkaracağız. Dersliklerdeki öğrenci sayısını azaltacağız, öğretmen sayısını arttıracağız, öğretmen başına düşen öğrenci sayısını azaltacağız. Daha kaliteli bir eğitim vereceğiz. Öğretmenlere performans sistemi getireceğiz. Türkiye iyi bir yolda ilerliyor" dedi.

"HAK TEMELLİ EĞİTİM VERECEĞİZ"
Hak temelli eğitim vermek istediklerini bunun içinde değerler eğitiminin çok önemli olduğunu ifade eden Yılmaz, "Şuna çok inanarak söylüyorum maddi yönden de Türkiye'nin eğitimi iyi bir yerde, manevi yönden de iyi bir yerde. Önümüzdeki dönemde inşallah müfredatı da gözden geçiriyoruz. Değerler eğitimini de evlatlarımıza daha fazla vereceğiz. Barış istiyoruz, huzur istiyoruz, hak istiyoruz. Kimse kimsenin hakkına el uzatmasın diyoruz. Bu ailede, çevrede ve okulda verilir. Ama birisi eksik olursa sıkıntı olur. Sadece okulda verirsek yeterli olmaz ailede de verilmesi lazım. Yaşadığımız ortamın da vermesi lazım" diye konuştu.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • P.D. RDVN
  3 ay önce
  Milli eğitim bakanlığı okul öncesi eğitimi 2019 yılına kadar yaygınlaştırarak zorunlu hale getirecekmiş. Bu Türk eğitim sisteminde şu ana kadar atılan en önemli adımlardan biridir. Okul öncesi eğitimle öğrenme güçlüğü, Disleksi, disgarfi, diskalkuli vb. bozukluklar erken teşhis ve tedavi ile giderilebilir. Bu çalışmayla yukarıdaki bozukluklardan dolayı rehabilitasyon merkezlerine giden çocukların sayısında belirli biz azalma olacağını kesindir. Bu azalma ile devletin kasasından çıkacak parada azalacaktır. Özellikle büyük şehirlerdeki rehabiliyasyon merkezlerinde öğrenme güçlüğü vb. bozuklar olmayan çocuklara bile öğrenme güçlüğü teşhisi ile eğitim almaktadırlar. Rehabilitasyon merkezlerinin artık özel doktorları bile var yani o derece büyütmüşler işi. Asıl konuya dönmek istiyorum. Okul öncesi eğitim verilecekse bu eğitimi bu işin eğitimini alan kişiler vermelidir. ilçe milli eğitim müdürlükleri okul öncesi olarak ücretli önlisans mezunu öğretmen OLMAYAN kişiler almaktadırlar. Sizin ya
 • rdvn
  3 ay önce
  Gerçekten çok üzücü okul öncesi zorunlu diyor ama önlisans mezunlarını ücretli öğretmen olarak alıyor. Ellerini çek çocukların üzerinden gerçekten çok yazık bırak aileler kendi çocuklarını kendileri yetiştirsin. Öğretmenlikle alakası olmayan kişilere çocuklarınızı emanet etmeyin...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"