İsmet Yılmaz'a soru: 367 öğretmen neden başka illere atandı ?

Şanlıurfa'dan başka illere atanan öğretmenlerle ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a soru önergesi verdi.

İsmet Yılmaz'a soru: 367 öğretmen neden başka illere atandı ?

Şanlıurfa'dan başka illere atanan öğretmenlerle ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a soru önergesi verdi.

İsmet Yılmaz'a soru: 367 öğretmen neden başka illere atandı ?
08 Eylül 2017 - 11:20

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Şanlıurfa'dan başka illere atanan öğretmenlerle ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a soru önergesi verdi.   Ayhan,  DİSK, TMMOB ve KESK’in ortak olarak almış oldukları karar gereği, 29 Aralık 2015 tarihinde binlerce kamu çalışanının bir gün iş bıraktığını anımsattı.. Aradan  9 ay gibi bir süre geçtikten sonra,  15 Temmuzdan sonra ilan edilen OHAL'e dayanılarak, çoğu söz konusu iş bırakma eylemine katılanlardan oluşan 11 bin 285 öğretmenin açığa alındığını ve yaklaşık 3 ay sonra görevlerine iade edildiklerine dikkat çeken Ayhan, şunları kaydetti:   

AİLE BÜTÜNLÜĞÜ GÖZARDI EDİLDİ   'Yürütülen soruşturmalarda eyleme katılan çalışanlara, ağırlıklı olarak 1/30 aylıktan kesme cezası olmak üzere çeşitli disiplin cezaları uygulanmıştı. 29 Eylül 2017 tarihinde ise 367 si Şanlıurfa’dan olmak üzere 1000'in üzerinde öğretmen istekleri dışında, disiplin cezalarına dayanılarak il dışına sürgün edilmişlerdir. Bakanlığınızın “sürgün” kavramını kabul etmediğini, bunun yerine “atama” kavramını tercih ettiğini bilmekteyiz. Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde, sürgün: “Ceza olarak belli bir yerin dışında veya belli bir yerde oturtulan kimse” olarak tanımlanmaktadır. Söz konusu “atama”larınız ile öğretmenler 3 yıl boyunca yaşadıkları yerin dışında bir yerde yaşamak zorunda kalacaklar. Yani TDK na göre sürgünler. Sürgün uygulaması ile eşler farklı illere atanmış, çalışanların aile bütünlüğü ve özel durumları (hastalık, çocuklarının eğitim durumu vb.) göz ardı edilmiştir.  

Ayrıca Türkiye genelinde söz konusu iş bırakma eylemine katılanların %5’i civarında sürgün edilirken, Şanlıurfa ilimizde eyleme katılanların %100’ü sürgün edilmiştir. Ki Türkiye’de öğretmen açığı en fazla olan illerin başında Şanlıurfa gelmektedir.   AİHM'DEN DÖNER   Söz konusu iş bırakma eylemi ile ilgili olarak birçok ilde uygulanan disiplin cezaları ve sürgünler yargı kararları ile bozulmuş  olmasına üstelik benzer sürgün kararlarının hukuksuzluğu defalarca AİHM, yüksek yargı ve mahkemeler tarafından tespit edilmiş ve kimi zaman da mağdurlara tazminat ödenmesine hükmeden kararlar verilmiş olmasına rağmen,  aynı ısrarın sürdürülmesini anlamakta zorlanmaktayız.

Yaşanan sürgünlerin hukuka, insan haklarına ve uluslar arası sözleşmelere aykırı olduğunu düşünmekteyiz.'' Ayhan, Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'ın şu sorulara yanıt vermesini istedi:  ''Bu bağlamda; 29 Aralık iş bırakma eylemine katılan öğretmen sayısı kaçtır? Bunların illere göre dağılımı nedir? 29 Aralık iş bırakma eylemine katılan öğretmenlerden kaçına, hangi disiplin cezaları verilmiştir? 29 Aralık iş bırakma eylemine katılan öğretmenlerden kaçı il dışına sürgün edilmiştir? Bunların illere göre dağılımı nedir?  29 Aralık iş bırakma eylemine katılan öğretmenlere verilen disiplin cezaları ile ilgili olarak, çalışanlar lehine verilen yargı kararları sayısı kaçtır? 29 Aralık iş bırakma eylemine katılan öğretmenlerden, sürgün edilenlerle ilgili olarak çalışanlar lehine verilen yargı kararı sayısı kaçtır? Aynı fiilden dolayı, fiilin suç olmadığına dair bir çok yargı kararı olmasına rağmen çalışanların cezalandırılmasını nasıl açıklamaktasınız? Eş olan öğretmenler sürgün edilirken, MEBBİS sisteminde eş bilgileri ve görev yerleri belli olmasına rağmen ayrı illere sürgün edilmelerini nasıl değerlendirmektesiniz?  Türkiye genelinde söz konusu iş bırakma eylemine katılanların %5’i civarında sürgün edilirken, Şanlıurfa ilimizde eyleme katılanların %100’ü sürgün edilmesinin gerekçesi nedir? Bu durumu nasıl açıklamaktasınız? Eşinden, çocuklarından, sosyal çevresinden koparılan öğretmenlerden nasıl bir kamu yararı beklemektesiniz?'  

kaynak: haber-sanliurfa.com 

YORUMLAR

  • 0 Yorum