NEW YORK (AA) - İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, Rusya karşısında Ukrayna'yı desteklediklerini belirterek, "İrlanda askeri açıdan tarafsız bir ülke olsa da uluslararası hukuk ve insan hakları ihlalleri karşısında siyasi olarak tarafsız değiliz." dedi.

Türkiye'nin Bern Büyükelçisi, İsviçre'deki Türklere depremzedelere yönelik yardımları için teşekkür etti Türkiye'nin Bern Büyükelçisi, İsviçre'deki Türklere depremzedelere yönelik yardımları için teşekkür etti

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy'nin ev sahipliğinde Kongre'de, her yıl İrlandalıların dini ve kültürel bayramı Aziz Patrick gününde geleneksel olarak düzenlenen "İrlanda Dostları Öğle Yemeği" etkinliği düzenlendi.

ABD Başkanı Joe Biden, İrlanda Başbakanı Leo Varadkar ve McCarthy'nin aynı masada oturduğu yemekte, birlik ve beraberlik mesajları verildi.

McCarthy, açılış konuşmasında, İrlanda kökenli iki siyasetçi ABD'nin eski Cumhuriyetçi başkanlarından Ronald Reagan ve Demokrat Temsilciler Meclisi Başkanı Tip O'Neill'in siyasette sorunların çözümünde sergiledikleri örneği hayata geçirmek istediğini kaydetti.

Biden, kendisinin de İrlandalı köklere sahip olduğunu belirterek, farklı görüşlere sahip olsalar da ABD'nin selameti için ortak bir paydada buluşabilmelerinin önemli olduğunu vurguladı. Biden, Avrupa Birliği (AB) ile Birleşik Krallık arasında varılan Windsor Çerçeve anlaşmasına olan desteklerini yineledi.

İrlanda Başbakanı Varadkar da Reagan'ın Kuzey İrlanda sorununa adil ve barışçıl bir çözüm bulunması yönünde çaba sarf ettiğini hatırlattı.

ABD'nin İrlanda'ya verdiği destekten ötürü teşekkürlerini sunan Varadkar, "Kuzey İrlanda'daki taraflar ile İrlanda ve İngiliz hükümetlerinin çabaları, sizin katkılarınız ve ABD'deki tüm dost ve ortaklarımızın kararlı desteği olmasaydı başarılı olamazdı." ifadesini kullandı.

Varadkar, Ukrayna'daki savaşa ilişkin ise "İrlanda askeri açıdan tarafsız bir ülke olsa da uluslararası hukuk ve insan hakları ihlalleri karşısında siyasi olarak tarafsız değiliz." diyerek Rusya'nın saldırıları karşısında Ukrayna'ya destek verdiklerini belirtti.