İrgil: Öğretmen ve Sağlıkçı ataması açıklaması

CHP Bursa Millevekili Ceyhun İrgil atanamayan, atama bekleyen öğretmenlere ilişkin önemli açıklama yayınladı. İrgil sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada mülakatlarda öğretmenlerin haklarını koruyan girişimleri ve elde edilen kazanımları ve Aralık ayına kadar yapılacak öğretmen ataması müjdesini verdi.

16 Ağustos 2016 - 19:52

CHP Bursa Millevekili Ceyhun İrgil atanamayan, atama bekleyen öğretmenlere ilişkin önemli açıklama yayınladı. İrgil sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada mülakatlarda öğretmenlerin haklarını koruyan girişimleri ve elde edilen kazanımları ve Aralık ayına kadar yapılacak öğretmen ataması müjdesini verdi.

60 BİN ĞRETMEN ATAMASI FACEBOOK GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İrgil'in açıklaması şöyle;

KAPATILAN ÜN. ÖĞRENCİLERİ, ATANMAYAN ÖĞRETMENLER VE SAĞLIKÇILAR İÇİN ÇARŞAMBA GÜNÜNE KADAR SON AÇIKLAMA
Lütfen artık mesaj ve e-posta göndermeyiniz. Çünkü çalışmaya zaman kalmıyor. Hepinize tek tek yanıt yazmaya çalıştım ancak sorunlar da sorular da artık benzer...
KAPATILAN ÜNİVERSİTELER
Önce acil olduğu için kapatılan üniversite öğrenci, akademisyen ve çalışanlarına yol haritası;
PAZARTESİ günü sizlerden gelen talep ve mesajları YÖK'e iletmeye çalışacağım, çünkü Salı günü rektörler toplantısı öncesi ellerine ulaştırmakta yarar var. (Gelen tüm mesaj ve e-posta çıktılarını alıp dosyaladım, ayrıca bunlardan bir sorunlar ve talepler raporu hazırladım.)
SALI günü YÖK Rektörler toplantısı yapacak. Bu toplantının önemi detaylar ve özellikle çözümler için bir arama toplantısı olması, ancak daha da önemlisi özellikle rektörlerin öğrenci kabullerinde ve işlemlerinde sorun çıkarmaması vurgulanacak.
ÇARŞAMBA günü TBMM Eğitim Komisyonu üyeleri YÖK başkanı ve yönetimi ile biraraya gelip sorunun son gelişmelerini değerlendirecek ve siyasi yaklaşımı anlatacaklar.
Bu toplantıda özellikle mağdur akademisyenler ve çalışanların konusu çok ısrarla ve ÖNEMLE ve çok kararlılıkla dile getireceğiz.
ATANMAYAN ÖĞRETMENLER
Değerli öğretmen arkadaşlarım sizin sorunlarınız için yaklaşık 2 aydır çok yoğun bir görüşme trafiği gerçekleştirdik. Temmuz başında hiç öğretmen ataması yapılamayacağı açıklanmasına rağmen mücadeleden vazgeçmedik ve bu ay 15 bin öğretmen ataması yapılıyor.
Diyeceksiniz ki; sözleşmeli ve mülakat ile...
Maalesef arada gelişen darbe girişimi ve OHAL durumu nedeniyle hükümet fırsatı kullanıp TBMM görüşmelerinde kazanım sağladığımız bu konularda geri adım atarak KHK ile bu şekilde çıkardı.
Buna rağmen mücadeleden vazgeçmediniz, biz de sizin adınıza ısrarcı olduk ve en azından mülakatta mühürlü standart yazılı soru ve yazılı imzalı yanıt ve gerektiğinde bunun için yargı itirazı yolunu sağlayabildik. Yetmez derseniz.... muhalefet milletvekili olarak elimizden gelen bu oldu diyebilirim.
Ayrıca yıl sonuna kadar 15-20 bin arası atama sözü de aldık. Branş sayılarındaki haksızlık, özürlü ataması, engelli ataması sorunu ve il- ilçe emri sorununun da takipçisi olacağız.

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINI

ATANMAYAN SAĞLIKÇILAR
Değerli meslektaşlarım, yol arkadaşlarım,
attığınız mesajlarda devamlı "bizi unuttunuz, biz de keşke öğretmen olsaydık" gibi sitemler yazmışsınız.
Arkadaşlar, biraz anlayışlı olmanızı, olayları ve gündemi iyi değerlendirmenizi dilerim.
Son iki ayda gelişen olaylarda eğitim camiası çok ciddi travmalar geçirdi ve zor günler yaşıyorlar. Ayrıca bu 2 ay eğitimcilerin atama ayı, çünkü okullar açılmadan çözülmesi gereken sorunlar var. Bu zamanlama ve öncelik aslında sizlerin çocukları için....
Görevden alma, işsiz kalma, gözaltılar gibi uygulamaların yüzde 50'si eğitimci... Bu nedenle sizin konular biraz geride kaldı doğru.
Kaldı ki; bu yoğunluğa rağmen sağlıkçılar ile ilgili çok sayıda görüşme ve girişim yaptım ancak olumlu sonuç almadığım veya ilerleme kaydetmediğim için paylaşmadım. Olumsuzlukları paylaşmanın anlamı yok. Bu süreçte eğitimciler ile ilgili kazanımlar oldukça paylaştığım için hep eğitimciler ile ilgileniyorum, sağlıkçılar ile ilgilenmiyorum gibi bir durum ortaya çıktı.
O zaman kısaca özetleyeyim; bir önceki sağlık bakanı ile çok iyi bir diyalog kurmuş ve birçok konuda sağlıkçıların önünü açan bir sağlık yasa paketi hazırlanmıştı. Bakanlar kurulu imzaladı ve tam başbakan imzalayacakken, hükümet, başbakan ve sağlık bakanı değişti. Ve tasarı kaldı.
Yeni sağlık bakanının düzenlemelerini ve yeni yapılanmayı 1 ay bekledik. Bu süreçte sağlıkçı atamaları ile ilgili bakanlık ile (biri bakan ile olmak üzere) 2 kez görüştüm ve sosyal medya hesaplarından sizi bilgilendirdim.
Sağlıkçı atamaları ile ilgili 1350 kişilik açıktan atama (ki son başvuru tarihi 15 Ağustos) devam ediyor. Bu arada TBMM'ye gelen torba yasa içinde 22 bin sağlıkçı (dr, hemşire, ebe, teknisyen, sağlık memuru, ATT vd.) atama kararı geldi ve komisyonda biz de destekledik. Önümüzdeki günlerde TBMM'de görüşülecek. Yasalaşınca ne kadar, ne zaman, hangi dallarda, nereye kaç kişi atanacak? Bunlar Sağlık Bakanlığı'nın belirleyip karar vereceği konular. Bu nedenle bunlar için muhalefet milletvekillerine değil iktidar milletvekillerine sosyal medyada baskı ve kamuoyu oluşturmanız daha önemli.
İktidar ve hükümet tarafından yapılan / yapılmayan uygulama, haksızlık, hukuksuzluk ve mağduriyetler için bize sitem etmeyi, bizi eleştiren mesajlar atmayı bırakınız. Biz zaten sizlerin yanındayız ve sizlerle dertlenip, sizler için ne yapabiliriz, çabasındayız.
PAZARTESİ günü CHP Sağlık Komisyonu olarak Sağlık Bakanı'ndan randevu istedik ve görüşme için anlaştık. Tüm sorunları atanma sayısı, 
atanmanın hızlı olması, 
2014 KPSS'lilerin mağdur olmaması, 
Denklik sorunu, 
Teknik dallar ve bazı branşlarda az atama yapılması
Eş durumu
GATA Tıp öğrencilerinin durumu, gibi tüm konuları aktaracağız.
Durum budur...
Bilgilerinize arz ederim....
Saygı ve sevgilerimle
Dr. Ceyhun İRGİL

Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınav Puanlaması Nasıl Olacak? Sonuçlar Ne Zaman 

Ön başvurusu kabul edilen ve mülakatlara çağrılan öğretmen adayları bugün itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği komisyon önünde sözlü sınava alındı. Sözleşmeli öğretmen atamaları için kullanılacak olan sözlü sınav değerlendirmesinin ardından atamalar Milli Eğitim Bakanlığının yayımladığı kılavuza göre sözlü sınav başarı puanlarına göre yapılacak. 

60 BİN ĞRETMEN ATAMASI FACEBOOK GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ
Sözlü sınava alınan öğretmen adaylarının merak ettiği bir diğer hususta sözlü sınav değerlendirmesinin nasıl olacağı  ve sonuçların ne zaman açıklanacağı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı kılavuza göre sözlü sınav değerlendirmesi ve sonuçları aşağıdaki gibi olacak. 
2016 KPSS ve ÖABT puanları ile kendi branşında belirlenen kontenjanın, 3 katı kadar aday belirlenen tarihlerde sözlü sınava çağrılacaklar. Sözlü sınava alınan öğretmen adaylarına, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetmelikle belirlediği konulardan komisyon üyeleri sorular soracak. Sorulan sorulara verilen cevapları her komisyon üyesi puanlayacak, puanların ortalaması alınıp sözlü sınav puanı adaya verilmiş olacak. Adaya verilen sözlü sınavı ile aday Ekim ayının ilk haftası öğretmen atamaları için tercih yapma hakkına sahip olacak. 
1Sözlü sınavı puanı 60 puanın altında olan adaylara tercih hakkı verilmeyecek, 60 puanın üzerinde alan adaylar MEB tarafından kendi branşında sıralamaya konulacak. Daha sonra 20+1 tercih sistemi adaylar tercihlerini 3 gün içinde bildirip atamaları yapılacak. 
Sözlü sınav sonucu elde edilen puanlarda, sıralama belirlemede eşitlik olması halinde adayların KPSS-ÖABT puanlarına bakılacak. KPSS-ÖABT puanları yüksek olan adaylar daha şanslı olacak. 
ATAMA TAKVİMİ VE SONUÇLARIN AÇIKLANMASI 
Buna göre, ilan edilen kadrolar için 2016 KPSS10 ve KPSS121 puan türlerinden 50 ve üzeri taban puana sahip adaylar, sözlü sınav için "http://ikgm.meb.gov.tr" adresinden başvuru yapabilecek. En yüksek puanlı adaydan başlamak üzere ilan edilen kadronun 3 katı kadar aday sözlü sınava alınacak. 
Sözlü sınavlar, Türkiye genelinde oluşturulan 18 sınav merkezinde gerçekleştirilecek. Adaylar sınav merkezi tercihlerine göre sözlü sınava girecek ve ardından başarılı olanlar arasından puan üstünlüğüne göre tercihler alınıp atamalar gerçekleştirilecek. 
Sözleşmeli öğretmen alımı ile ilgili sözlü sınava alınacak adaylara ilişkin süreç takvimi, yapılacak iş ve işlemler, bakanlığın "www.meb.gov.tr" internet sitesinden duyurulacak. 
Öte yandan, sözlü sınavda adaylar, bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü, iletişim becerileri, öz güveni ve ikna kabiliyeti, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri yönüyle değerlendirilecek. Sözlü sınav sonucunda 60 ve üzerinde puan alanlar, başarılı sayılarak sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkını elde edecek. Sözlü sınava alınacak adaylar "http://mebbis.meb.gov.tr" ve "http://ikgm.meb.gov.tr" adreslerinden duyurulacak. Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 20 eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecek. 
Başvurular için 2 ayrı takvim 
ÖABT KPSSP10 gerektirmeyen alanlar bakımından adaylardan ön başvurular 8-11 Ağustos'ta alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri, 12 Ağustos'ta ilan edilecek. Sözlü sınavlar, 15-26 Ağustos tarihleri arasında yapılacak ve 28 Eylül'de sonuçlar açıklanacak. Alınan itirazlar, 3 Ekim'de sonuçlandırılacak. Adayların atama tercihleri, 4-7 Ekim arasında alınacak ve 10 Ekim'de sonuçları açıklanacak. 
ÖABT 20 Ağustos 2016'da gerçekleştirileceğinden KPSS121 puan türüne göre atanacak adayların sınav takvimi farklı olacak. Buna göre, ÖABT gerektiren alanlar bakımından ön başvurular 5-8 Eylül arasında alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri, 9 Eylül'de ilan edilecek. Sözlü sınavlar 19-27 Eylül arasında yapılacak. Sözlü sınav sonuçları, 28 Eylül'de açıklanacak. Bu tarihten sonraki süreçlere ilişkin takvim ise ÖABT gerektirmeyen adaylarla aynı olacak.

Kaynak:ogretmenlerhaber.com

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINI

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu