İSTANBUL (AA) - İran'da Hicri Şemsi takvime göre yılın son çarşamba gecesi düzenlenecek geleneksel kutlamalarda kullanılmak üzere tehlikeli yanıcı ve patlayıcı madde satışı yaptığı tespit edilen 470 kişi gözaltına alındı.

Adana'da "Kökünü Kurutma Operasyonu"nda yakalanan 122 zanlı tutuklandı Adana'da "Kökünü Kurutma Operasyonu"nda yakalanan 122 zanlı tutuklandı

İranlı Öğrenciler Haber Ajansına (ISNA) göre, İran Polis Sözcüsü Said Muntazarulmehdi, geleneksel "Çarşamba Suri" kutlamalarıyla ilgili alınan güvenlik tedbirleri hakkında bilgi verdi.

Muntazarulmehdi, "Dükkan ve internet siteleri üzerinden tehlikeli yanıcı ve patlayıcı madde sattıkları tespit edilen 470 kişi gözaltına alındı." dedi.

Kamusal ve toplumsal bir zarar söz konusu olmadığı sürece polisin Çarşamba Suri kutlamalarına müdahale etmeyeceğini ve halkın mutluluğuna ortak olacağını dile getiren Muntazarulmehdi, tüm uyarılara rağmen şu ana kadar kutlamalarda 15 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı.

İranlı yetkili, insanların can ve mallarını tehlikeye atanların üzerine kararlılıkla gidileceğini kaydetti.

İran Acil Durum Merkezi Başkanı Cafer Miadfer, sabah yaptığı açıklamada, "Çarşamba Suri" hazırlıkları kapsamında Tebriz, Tahran, Hemedan, Urumiye ve Kazvin kentlerinde meydana gelen kazalarda ay başından bu yana 15 kişinin öldüğünü, 353 kişinin yaralandığını belirtmişti.

İran'da yeni yıl (Nevruz) öncesi yılın son çarşamba gecesi yapılan kutlamalarda özellikle çocuklar ve gençler yakılan ateşlerin üzerinden atlıyor, havai fişek ve maytapları ateşe veriyor. Bu kutlamalar ve öncesindeki hazırlıklar her yıl İran'da onlarca kişinin ölümüne, yüzlercesinin yaralanmasına neden oluyor.

Hicri Şemsi takvimin kullanıldığı İran'da Nevruz 21 Mart'ta başlıyor.