İran'da ağızları açık bıraktıran 'öğretmen yönetmeliği'

İran'da öğretmenliğİ engelleyen durumlar yönetmelikte yayınlanmıştı. İşte yönetmeliğe göre öğretmenliğe engel durumlar..

26 Ağustos 2017 - 11:07 - Güncelleme: 26 Ağustos 2017 - 12:37

Kısırlık, migren, kadınların yüzündeki aşırı tüylenme, sigara tiryakiliği ve aksan farklılığı gibi sağlık sorunlarını öğretmen olmaya engel şartlar arasında sayan yönetmelik eleştiriler üzerine gözden geçirilecek . Reformcu kanada yakınlığıyla bilinen İtimat gazetesine konuşan İran Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Planlama Daire Başkanı İsfendiyar Çaharbend, eleştirilere maruz kalan "öğretmen adaylarında aranacak şartlar" yönetmeliğinin henüz taslak aşamasında olduğunu ve yeniden düzenleneceğini belirtti. İran medyası, yeni yönetmeliğin bazı üniversitelerin eğitim ve öğretmen yetiştirme fakültelerine sunulduğunu aktarırken, Çaharbend, içerikteki özellikle kadınlara yönelik şartların tamamen kaldırıldığını ancak öğretmenliğe engel birtakım sağlık sorunlarının yeni düzenlemede de muhafaza edileceğini söyledi.

Çaharbend, yönetmelik üzerindeki çalışmanın iki yıl önce başladığını ve henüz son halini almadığını sözlerine ekledi. Basına yansıdıktan sonra başta sosyal medya olmak üzere, birçok platformda eleştirilen yönetmelikte, "kısırlık, kadınlarda yüzdeki aşırı tüylenme, şekersiz diyabet hastalığı, migren, guatr, sigara tiryakiliği, bacağın 10 santimetre üzerinde kısa olduğu özürlülük ve ilkokul öğretmenleri için kalıcı aksan farklılığı gibi sağlık sorunları, öğretmen olmaya engel durumlar arasında yer alıyor. Yeni öğretmen adaylarında aranacak şartların kadınlara yönelik bölümünde ayrıca, yüzde aşırı tüylenme, erken veya geç ergenlik, rahim ameliyatı geçmişine sahip olmak yer alırken, yönetmelikteki, doğuştan gelen ve doğal hareket kabiliyetini kısıtlayan omurga bozuklukları, deride kimyasal maddelere karşı aşırı hassasiyet ve görünüş bozukluklarına yol açan nörolojik rahatsızlıklar da dikkati çeken diğer şartlar arasında bulunuyor.  AA
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ


SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

Öğretmenlerin 2018 - 2019 sınav görevi ücretleri
Destekleme ve yetiştirme kursu açma tarihleri belli oldu


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2018 yılı 20 bin öğretmen atamasında branşlara göre kontenjanlar
2018 yılı 20 bin öğretmen atamasında branşlara göre...
Koncuk'tan ByLock açıklaması; Kaygı verici
Koncuk'tan ByLock açıklaması; Kaygı verici