İçişleri Bakanı Soylu, Hatay'daki konteyner kentte gençlerle buluştu: İçişleri Bakanı Soylu, Hatay'daki konteyner kentte gençlerle buluştu:

CENEVRE (AA) - Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Venezuela'dan gelen mülteci ve göçmenler ile onlara ev sahipliği yapan Latin Amerika ve Karayipler'deki topluluklara yönelik uluslararası desteğin artırılması çağrısında bulundu.

IOM'dan yapılan yazılı açıklamada, son yıllarda yaklaşık 7,2 milyon Venezuelalı ülkesini terk ederken, bunlardan yaklaşık 6 milyonunun Latin Amerika ve Karayipler'de yaşamını sürdürdüğü belirtildi.

Açıklamada, "Bölgede pek çok kişi için hayati haklara ve hizmetlere erişim sağlayan çeşitli düzenleme ve belgeleme girişimleri uygulamaya konulmuş olsa da uluslararası toplumun Venezuela'dan gelen mülteci ve göçmenleri korumaya, onlara ev sahipliği yapan topluluklara yatırım yapmaya devam etmesi gerekiyor." ifadesine yer verildi.

Komşu ülkelerin, Venezuelalı mülteci, göçmen ve ev sahiplerine seçenekler ile istikrar sağlama çabalarını desteklemek için ek finansman gerektiği belirtilen açıklamada, dünya çapındaki sayısız insani kriz arasında bu sorunun unutulmaması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, bölgedeki Venezuelalı mülteci ve göçmenlerin, gıda, sağlık, eğitim ve barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için mücadelenin devam ettiğine değinilen açıklamada, artan yaşam maliyeti, Kovid-19'un etkileri, belge eksikliği veya düzenli statü ile yüksek işsizlik oranlarının onları savunmasız bıraktığı vurgulandı.

- Venezuelalılara destek konferansı

Kanada hükümeti ve Avrupa Birliği'nin, 16-17 Mart'ta Brüksel'de düzenlenecek Venezuelalı Mülteciler ve Göçmenler ve Ev Sahibi Ülkeler ve Topluluklarla Üst Düzey Uluslararası Dayanışma Konferansı'na IOM ve UNHCR ile ev sahipliği yapacağı belirtildi.

Konferansın, ev sahibi ve donör hükümetlerin yanı sıra uluslararası kuruluşlar, sivil toplum, uluslararası finans kuruluşları ve özel sektör dahil Venezuelalılara destek olacak kilit aktörleri bir araya getireceği kaydedildi.

Etkinliğe, Venezuelalı mülteciler ve göçmenlerin katılacağı da belirtildi.